Podczas prac na terenie budowy używamy najróżniejszych narzędzi, mających silniki spalinowe. Takie narzędzia są bowiem znacznie mocniejsze niż elektryczne narzędzia, i bywają o wiele bardziej wielozadaniowe. Jedynym ich problemem jest zużycie paliwa, często bardzo duże, które do tej pory wymuszało albo trzymanie kanistrów z paliwem przy stanowiskach pracy, albo częste opuszczanie miejsca pracy w celu zatankowania narzędzi.

Przenośne zbiorniki na paliwo pod ciśnieniem

przenośny zbiornik do transportu paliwaKonieczność tankowania bardzo często spowalniała prace które wykonywane były za pomocą narzędzi spalinowych, a z racji iż składowanie kanistrów w pobliżu miejsc pracy nie należało do najbezpieczniejszych rozwiązań, ciągle zastanawialiśmy się nad obejściem problemu braku dostępu do paliwa. Dobrym sposobem na to okazał się przenośny zbiornik do transportu paliwa, który przeznaczony jest właśnie do uzupełniania zapasu paliwa w narzędziach i pojazdach na stanowiskach pracy i placach budowy. Zbiornik ten składa się z wózka jezdnego, na którym zamontowany jest właściwy zbiornik pod ciśnieniem, oraz mechanizm pneumatyczny, który umożliwia błyskawiczne tankowanie czy napełnianie zbiornika. Zbiornik który od niedawna wykorzystujemy ma pojemność trzystu litrów, i w zupełności wystarcza do napełniania baków narzędzi spalinowych podczas dnia pracy, aczkolwiek w sprzedaży spotkaliśmy się również z mniejszymi czy większymi zbiornikami, które mogłyby być przydatne w innych warunkach pracy. Jest on bardzo dobrze zabezpieczony przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami, zarówno mechanicznymi jak i spowodowanymi kontaktem z chemikaliami, które wykorzystujemy podczas pracy. Sam zbiornik posiada powłokę samozasklepiającą pod główną skorupą, która zapobiega możliwości wylania się benzyny czy ropy po przebiciu zewnętrznej powłoki do czasu naprawienia czy opróżnienia zbiornika, oraz uniemożliwia zniszczenie zbiornika po uwolnieniu ciśnienia wewnątrz. Ciśnienie opróżniania owego zbiornika może być regulowane tak, by można było jak najwygodniej tankować narzędzia.

Tego typu zbiorniki są bardzo rzadko spotykane na placach budowy, aczkolwiek jak sami się przekonaliśmy, należą do bardzo wygodnych narzędzi, i pozwalają na znacznie bezpieczniejsze składowanie paliwa do urządzeń spalinowych na miejscach pracy, oraz tankowanie w dowolnym momencie w którym jest potrzebne. Przydadzą się więc wszędzie tam, gdzie używane są takowe urządzenia lub lekkie pojazdy z silnikami spalinowymi, pracujące często na terenie magazynów lub hal sprzedaży.