Co roku w Polsce budowanych jest kilka tysięcy kilometrów dróg. Są one zarówno remontowane jak budowane całkowicie od podstaw. Pomimo tego, że jest to element infrastruktury miasta, który dla wszystkich mieszkańców Ziemi jest czyś zupełnie normalnym to jednak większość z ludzi nie ma pojęcia w jaki sposób one powstają. CO więcej droga to nie tylko sam asfalt lub kostka brukowa. To także dodatkowe jej akcesoria takie jak chodniki, pasy potocznie nazywane zebrą oraz studzienki. 

Jak buduje się drogi w Polsce? 

szeroka taśma bitumiczna drogowaBudowa każdej drogi jest wieloetapowa. Pierwszym etapem jest przygotowanie nawierzchni pod jej budowę. W tym celu usuwa się wszelkie zanieczyszczenia oraz przedmioty, które stanowią przeszkodę w jej budowaniu. Następnie wysypuje się przygotowany teren odpowiednim kruszywem. Później tak przygotowany teren zalewany jest cementem, który wiąże kruszywo oraz elementy pochodzące z rodzimego podłoża. W kolejnym etapie zagęszczamy strukturę i nadaje się pożądany profil. Droga jest praktycznie gotowa. Przez następne dni będzie ona doglądana i podlewana, aby dodatkowo wzmocnić jej konstrukcję. W Polsce na powierzchni drogi są obecne również studzienki. Ich szczelność w dużej mierze wynika z faktu ich uszczelnienia. W tym celu bardzo często wykorzystuje się taśmy bitumiczne. Szeroka taśma bitumiczna drogowa wykorzystywana jest w celu oklejenia studzienek. Jej aplikacja jest bardzo prosta, ponieważ po jej odpowiednim ułożeniu ulega ona samoistnej wulkanizacji z podłożem drogi. Jest wykonana z materiałów, które są odporne na działanie czynników zewnętrznych takich jak wiatr, słońce i deszcz. Jej zastosowanie jest niemal natychmiastowe. Dodatkowo może być również stosowana w celu zespojenia drogi z chodnikami i krawężnikami oraz korytkami ściekowymi. Chroni nawierzchnię przed dostaniem się do jej wnętrza cząsteczek wody, które mogłyby rozerwać asfalt i spowodować jego pękanie. Tym samym powstałyby wyboje i dziury w drodze. Szeroka taśma bitumiczna drogowa może występować w różnych rodzajach. Będą się one różniły szerokością, długością oraz grubością.

Wybór taśm bitumicznych jest naprawdę bogaty. Od zastosowanych materiałów w dużej mierze zależy jakość budowanej drogi. Co więcej taśmy bitumiczne znajdują zastosowanie nie tylko w zadaniach związanych z budowaniem drogi. Można je także wykorzystać podczas konstrukcji dachów, w których także duże znaczenie ma zastosowanie materiałów wodoodpornych. Są montowane w miejscach łączenia się kolejnych konstrukcji dachu. Taśmy bitumiczne można także zastosować w przypadku uszczelniania kominków, rozerwać czy nawet rynien.

Kategorie: Remonty