Po zmroku ulice naszych miast zostają oświetlone światłem tysięcy lamp oświetlenia ulicznego. Bez nich cały krajobraz miejski zniknąłby w mroku i stał się bardzo niebezpieczny dla wszystkich osób przemierzających w tym czasie ulicę. Na szczęście o przeciwny stan rzeczy dbają władze miast zapewniając swoim mieszkańcom odpowiednie warunki do poruszania się nawet po zmroku. Wiele z sieci energetycznych ma także w swoim obowiązku zapewnić dobry stan techniczny oświetlenia na niektórych odcinkach dróg publicznych.

Oświetlenia solarne na ulicach miast

oświetlenie solarneOświetlone ulice generują jednak spore koszty zarówno w budżetach miast jak i zakładów energetycznych, które są zobligowane do zapewnienia sprawności całej instalacji i wykonywania częstych napraw i przeglądów, co przy takiej ilości lamp i urządzeń oświetleniowych nie stanowi łatwego zadania. Taki stan rzeczy narzuca poszukiwanie dodatkowych rozwiązań, które zapewnią odpowiednią gospodarkę kosztami energii i umożliwią generowanie oszczędności. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie rozwiązań związanych z energią odnawialną taką jak oświetlenie solarne, które jest samowystarczalne i z reguły przy dobrych jakościowo urządzeniach i odpowiednich warunkach nie potrzebuje pobierać dodatkowej energii z sieci energetycznej. Dzięki temu koszty samego przesyłania energii zmniejszają się niemal do zera. Jest to duża oszczędność, zwłaszcza, że lamp w mieście potrafi być nawet kilkanaście tysięcy z czego większość tradycyjnych rodzajów żarówek pobiera naprawdę dużo energii. Zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na konserwację oświetlenia ulicznego i jeszcze sporo zostanie. Lampy działają w oparciu o pojedyncze samodzielne jednostki wyposażone w panele solarne, lub w oparciu o zespół lamp połączonych ze sobą i podłączonych do zorganizowanych jednostek solarnych umieszczanych często na dachach miejskich budynków. Drugie rozwiązanie jest bardzo efektywne, gdyż pozwala na zaoszczędzenie przestrzeni miejskiej, która jest bardzo cenna, natomiast umieszczenie paneli na istniejących budynkach nie zabiera jej.

Pomijając fakty ekonomiczne, które są naprawdę bardzo znaczące i stanowią główny czynnik przy wyborze tych lamp mamy jeszcze czynnik ekologiczny. Stosowanie rozwiązań solarnych zapewnia nam to, że nie będziemy zanieczyszczać środowiska energią pobraną z elektrowni, która w naszym kraju jest głównie zasilana węglem, a przez to nie będziemy emitować do atmosfery zbyt dużo dwutlenku węgla. Cała energia jest generowana w najczystszej postaci z promieniowania ultrafioletowego pochodzącego od centralnej gwiazdy w naszym układzie planetarnym.

Kategorie: Remonty