Bandaż służy do mocowania opatrunku, wykorzystuje się go w terapii urazów narządów ruchu oraz w schorzeniach układu krążenia. Bandaż zdecydowanie różni się od innych materiałów opatrunkowych. Obecnie znajdziemy wiele rodzajów bandaży, a każdy z nich miewa często inne zastosowanie.
Jakie są rodzaje opatrunków?
W podstawowym podziale materiałów opatrunkowych wyróżnia się różne bandaże. Pierwszym z nich to gaza opatrunkowa jałowa lub niewyjałowiona. Gaza jałowa wykorzystywana jest do bezpośrednich opatrunków, a niesterylna ma zastosowanie w okładach. Kompres służy do okładów, opatrywania ran, skaleczeń i otarć, a także do zabezpieczania rurek, cewników czy wkłuć. Plastry i przylepce posiadają warstwę kleju, która utrzymuje opatrunek na skórze. Plastry są wyposażone w opatrunek, którym można bezpośrednio zabezpieczyć ranę, natomiast przylepce wymagają założenia niezależnego opatrunku, czyli gazy lub kompresu. Z kolei bandaże nie zawierają kleju, są wykorzystywane do podtrzymywania opatrunku i kompresu oraz do unieruchamiania stawów. Bandaże dzieli się przede wszystkim na elastyczne i nieelastyczne. Bandaż nieelastyczny służy do trwałego zamocowania opatrunku. Tego typu bandaż stosuje się na przykład w celu zatamowania krwawienia. Bandażem elastycznym nie tylko mocuje się opatrunek. Wykorzystuje się go w terapii urazów narządów ruchu oraz w schorzeniach układu krążenia. Wśród bandaży elastycznych można wyróżnić bandaże samoprzylepne z klejem oraz chłodzące stosowane na kontuzje. Bandaż samoprzylepny elastyczny stosuje się przede wszystkim do usztywnienia stawów, w zwichnięciach, nadwyrężeniach, skręceniach itp. W przypadku opatrywania ran i otarć naskórka bandaż samoprzylepny elastyczny przymocuje opatrunek do rany, ale jednocześnie zapewni swobodny przepływ krwi. Nie należy go mylić z kinesio tapami, czyli elastycznymi plastrami. Kinesio tapy nazywa się taśmami kinezjologicznymi, dynamicznymi plastrami lub tejpami. Wykorzystywane są przez fizjoterapeutów w zespołach bólowych kręgosłupa, w stanach pourazowych mięśni i stawów, w zwichnięciach i skręcaniach. Tejpy stabilizują stawy, zmniejszają napięcie mięśniowe, redukują ból i obrzęk oraz poprawiają przepływ krwi i limfy. Taśmy kinezjologiczne można podzielić na elastyczne, które mają zastosowanie w przypadku dolegliwości bólowych oraz sztywne, stabilizujące stawy. Naklejanie taśm kinezjologicznych wymaga fachowej wiedzy i umiejętności.
Na rynku aptecznym można znaleźć samoprzylepne bandaże elastyczne białe oraz kolorowe, jednak dany kolor nie ma żadnych dodatkowych właściwości. Został stworzony z myślą o dzieciach oraz sportowcach – zwłaszcza zawodnikach sportów drużynowychDobrze widoczny opatrunek w czasie gry zespołowej może uchronić zawodnika przed kolejnymi kontuzjami. Jeżeli chodzi o dzieci, bandaż kolorowy może je zainteresować, przez co odciągnie uwagę od bólu. Pomoże także złagodzić strach i ułatwi założenie opatrunku.