Budowa domu zazwyczaj wiąże się z koniecznością wykonania szczelnej izolacji termicznej. Jest to jedno z kluczowych działań, które zapewnia zmniejszenie kosztów ogrzewania w sezonie zimowym. Obecnie, wielu inwestorów zadaje sobie pytanie, czym ocieplić dom? W ofertach producentów znajduje się kilka popularnych rozwiązań.
Zalety cienkiej izolacji termicznej
Ocieplanie ścian od wewnątrz bywa niekiedy jedynym możliwym rozwiązaniem na poprawę izolacji cieplnej budynku. Ryzyko powstania wilgoci wewnątrz przegrody i pojawienia się pleśni na ścianie to najczęstsze przyczyny rezygnacji z tej metody ocieplania. Opracowano jednak specjalne materiały w postaci płyt izolacyjnych, które są przeznaczone do ocieplania ścian od wewnątrz i zapobiegają tym problemom. Właściwe ocieplenie budynku wymaga uwzględnienia dwóch zjawisk: transportu energii (ciepła) i dyfuzji pary wodnej w przegrodach warstwowych. Ocieplenie ścian od wewnątrz powoduje przesunięcie strefy przesunięcia przemarzania ściany, a więc również strefy wykraplania się pary wodnej. Styropian i wełna mineralna to materiały, o których słyszał każdy. Są najpopularniejszym wyborem jeśli chodzi o izolację termiczną budynków. Innym rodzajem ociepleń są maty i filce. Są o wiele bardziej miękkie i sprężyste niż płyty lamelowe. Można je kupić pokryte welonem z włókna szklanego lub papierem powleczonym aluminium. Po rozwinięciu z belki muszą przez chwilę poleżeć i się rozprężyć, aby osiągnąć docelową grubość. Ich współczynnik przewodzenia ciepła λ wynosi 0,035 – 0,045 W/(mK). Nadają się do ocieplania poddaszy, stropodachów wentylowanych i ścian szkieletowych. Nadają się również do wygłuszania stropów drewnianych, sufitów podwieszanych i lekkich ścian działowych. Skuteczna cienka izolacja termiczna przy pomocy maty izolacyjnej pozwalają na osiągnięcie takich samych parametrów izolacyjnych, jakie jeszcze kilka lat temu można było osiągnąć tylko za pomocą grubej warstwy wełny szklanej, mineralnej lub styropianu. Jednym z takich nowoczesnych rozwiązań są wielowarstwowe materiały izolacyjne, w których część warstw jest wykonana z cienkiej folii aluminiowej.
Jedną z możliwości skutecznego odizolowania domu od warunków zewnętrznych jest zastosowanie folii izolacyjnej. Dzięki niej przez ściany ucieka mniej ciepła. Konsekwencją jest wyższa temperatura wewnątrz budynku., co zmniejsza wydatki na ogrzewanie. Plusem folii izolacyjnej jest to, że utrzymuje ona temperaturę – w zimie dom będzie ciepły, a w lecie nie będzie tak szybko się nagrzewał.