W ostatnich czasach maski stały się naprawdę bardzo popularne. Trudno się temu dziwić. Ze względu na epidemię koronawirusa w całym kraju wprowadzono obowiązek zakrywania ust i nosa. Maski dobrej jakości z filtrem zdaję się lepiej chronić przed zakażeniem. Użytkownicy ponadto zwracają uwagę na fakt, że znacznie lepiej się w nich oddycha. Warto podkreślić, że całość wydychanego powietrza przechodzi przez specjalny filtr FFP3.

Sprawdzone maski wielokrotnego użytku dają największą ochronę

sprawdzona maska z filtrem ffp3Od co najmniej kilku miesięcy na ulicach widać ludzi w maskach. Epidemia koronawirusa zmieniła życie wielu z nas. W swoim czasie pozamykane zostały niektóre sklepy, restauracje oraz siłownie. Wiele osób zostało skierowanych na przymusową kwarantannę. Wzrost zachorowań powinien dawać wszystkim do myślenia. Trzeba dbać o przestrzeganie higieny, a ponadto zakrywać usta i nos w przestrzeni publicznej. Nie można również zapominać o zachowaniu odpowiedniego dystansu społecznego. Na rynku dostępne są różne rodzaje masek. Maski jednorazowe stanowią zazwyczaj dosyć dobrą ochronę. Co istotne, można ich użyć tylko raz, potem stają się już całkowicie bezużyteczne i należy je wyrzucić do śmietnika. Zdecydowanie bardziej ekonomiczne są maski wielorazowe. Należy jednak pamiętać o tym, żeby je prać i prasować po każdym użyciu. W przeciwnym razie znacząco zwiększa się ryzyko zakażenia drobnoustrojami, w tym również samym koronawirusem. W ostatnich kilku miesiącach coraz większą popularnością cieszą się tak zwane półmaski. Zawierają one specjalny zawór, przez który można swobodnie oddychać. Oczywiście trzeba wówczas zastosować specjalny filtr, na którym będą gromadzić się cząsteczki bakterii, wirusów oraz szkodliwe dla zdrowia metale ciężkie. Wiele osób narzeka na utrudniony dopływ powietrza, przez co noszenie maski staje się niekomfortowe i meczące. Sprawdzona maska z filtrem FFP3 daje najskuteczniejszą ochronę przed wirusami oraz bakteriami. Filtry tego typu wykazują najmniejszą przepuszczalność, a ich skuteczność szacuje się na około dziewięćdziesiąt dziewięć procent.

Specjaliści zgodnie podkreślają, że maski wielokrotnego użytku z filtrem zabezpieczającym dają najlepszą ochronę nie tylko przed wirusami i bakteriami, ale także przed pyłem oraz smogiem. Są przy tym wygodne w noszeniu i ułatwiają oddychanie. Specjalny zawór półautomatyczny umożliwia przepływ powietrza. Przy zakupie maski ochronnej warto zwrócić szczególną uwagę na rodzaj zastosowanego filtra. Istnieją trzy typy – FFP1, FFP2, FFP3.