W ciągu ostatnich paru lat dużo mówi się o dobroczynnych właściwościach miodu. Jednak miód miodowi nie równy. Przyjęło się, że do najzdrowszych należy ciemny miód gryczany, jego działanie nieraz porównuje się do słynnego miodu manuka uznawanego za prawdziwy cud natury. Uważany jest za cenny i rzadki ze względu na znikomą uprawę gryki w Europie. Kwiaty gryki są białe lub jasnoróżowe, a jej kwitnienie przypada na okres lipiec-sierpień. Miód ma wyrazistą barwę oraz zapach. Przyjrzyjmy się nieco bliżej miodowi gryczanemu i sprawdźmy kiedy najlepiej po niego sięgnąć.

Smaczny i zdrowy miód gryczany

smaczny miód naturalny gryczanyZawiera sporą ilość mikroelementów wspomagających funkcjonowanie naszego organizmu. Jest bogaty w witaminy z grupy B oraz witaminę C, minerały takie jak żelazo, miedź, cynk, magnez, fosfor, jod oraz mangan, a także enzymy i polifenole wspomagające układ odpornościowy w walce z drobnoustrojami. Do tego ma najwyższą zawartość przeciwutleniaczy spośród pozostałych miodów. Jakie są dokładnie zalety jego spożywania? Przede wszystkim dzięki wysokiej zawartości magnezu w postaci łatwo wchłanialnej jest w stanie regulować napięcie mięśniowe zmniejszając tętno oraz niwelując stres. Naturalna glukoza oraz fruktoza są łatwo przyswajalne przez organizm przez co odżywiają mięśnie, w tym serce. Flawonoidy natomiast zwiększają elastyczność naczyń włosowatych dzięki czemu mogą zapobiegać miażdżycy. Poza sercem pozytywnie wpływa także na wątrobę odżywiając jej komórki często wykończone niewłaściwą dietą oraz używkami. Dzięki zawartości żelaza oraz witaminy C pomaga chronić organizm przed anemią. Często mówi się o nim jako o naturalnym antybiotyku i faktycznie przejawia działanie antybiotyczne przeciw niektórym szczepom bakterii.  Ponoć właściwości te utrzymują się nawet pół roku po otwarciu słoiczka. Poza tym pozytywnie wpływa na zdrowie płuc, przy kaszlu oraz pomaga w odzyskaniu równowagi po przechorowaniu grypy lub ciężkiej infekcji. Smaczny miód naturalny gryczany powinien na stałe zagościć w naszej kuchni.

Pamiętajmy, aby miód był dobrej jakości, zazwyczaj oferują taki lokalni rolnicy i pszczelarze i warto wspierać ich wyjątkową pracę. Sprawdzajmy na etykietach, czy miód jest na pewno naturalny i wyprodukowany przez pszczoły, bez dodatku cukru i innych niepotrzebnych składników. Przechowujmy go w temperaturze pokojowej, nie wyższej niż 30 stopni. Najlepszym materiałem do przechowywania miodu jest szklany słoik, kiepskim wyborem będzie natomiast opakowanie plastikowe. Szczelnie zakręcajmy słoik, aby miód nie chłonął zapachów.