W Polsce utarło się błędne przekonanie, że kotu można dać cokolwiek do zjedzenia. Niestety tak nie jest. Zwierzęta te po pierwsze są bardzo wybredne, po drugie mają niezwykle wrażliwy układ pokarmowy, który nie jest w stanie strawić wielu produktów. Żywienie kotów odpadkami z obiadu jest zatem ogromnym błędem, który może skutkować wystąpieniem u tych zwierząt niejednej choroby. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się kupowanie dla naszych pupili gotowych już karm.

Składniki karmy dla kota

bezzbożowa karma dla kotaJeżeli nie jesteśmy specjalistami od żywienia kotów i nie chcemy lub nie mamy czasu na przygotowywanie dla nich dobrze zbilansowanych pod kątem składników odżywczych posiłków, to najlepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie przez nas po gotowe już karmy. Na co zwrócić szczególną uwagę, kupując takie produkty? Przede wszystkim musimy bardzo dokładnie czytać etykiety. To właśnie na nich zawarte są informacje o składzie karmy. Najlepsze karmy to oczywiście te, które zawierają przede wszystkim dobrej jakości mięso. Nie oznacza to, że karma musi składać się w stu procentach z samej wołowiny. Oczywiście wiele dodatków do karm jest wartościowych. Osobiście bardzo lubię kupować karmy zawierające w swoim składzie duże ilość owoców leśnych. Taki dodatek to przede wszystkim porcja witamin, która zaspakaja dzienne zapotrzebowanie mojego kota na te składniki odżywcze. Warto wspomnieć, że hitem na rynku jest bezzbożowa karma dla kota. Dlaczego nasze pupile powinny unikać pszenicy, jęczmienia i żyta? Przede wszystkim dlatego że zboża te zawierają gluten, a ten źle wpływa na przemianę materii kotów. Poza tym warto pamiętać, że zwierzęta podobnie jak ludzie mogą chorować na celiakię – chorobę trzewną. W takim przypadku spożywanie nawet śladowych ilość glutenu doprowadza do całkowitego zniszczenia kosmków jelitowych, a to może już mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje dla zdrowia a nawet życia. Karmy dla kotów mogą zawierać ewentualnie produkty bezglutenowe, a zatem np. ryż, kukurydzę, kosmę ryżową, czy kaszę jaglaną. Te składniki nie są jednak szczególnie potrzebne kotom. O wiele lepiej, jeżeli karma dla kota zawiera warzywa. Dobrym i smacznym dodatkiem są słodkie ziemniaki. Oczywiście najwartościowsza karma nie będzie karmą suchą lecz mokrą.

Z pozoru łatwa czynność, jaką jest karmienie kota, może nam przysporzyć wielu problemów. Nasz pupil jednak z pewnością nie ucierpi, jeżeli nie będziemy dawali mu do jedzenia jedynie produktów, które sami jemy. Najważniejsza jest zbilansowana dieta. Jeżeli sami nie mamy odpowiedniej wiedzy na temat tego, w jaki sposób  odpowiednio dobrać składniki odżywcze dla naszego kota, to sięgnijmy po gotowe karmy. Pamiętajmy jednak, żeby zwrócić uwagę na ich skład. Najlepsze są karmy bezzbożowe, które posiadają dużą ilość mięsa.