Leczenie przy użyciu pijawek określa się mianem hirudoterapii. Nazwa ta wywodzi się od gatunku pijawek, których używa się podczas zabiegu, a mianowicie pijawek z gatunku hirudo medicinalis. Leczenie pijawkami znane jest od wieków. Stosowali je już Egipcjanie. Obecnie znowu wraca do łask, ale należy pamiętać, że pijawki nie są panaceum na wszystkie dolegliwości.

Gdzie wykonać hirudoterapię?

hirudoterapia warszawaDużą popularnością cieszy się ostatnimi lata hirudoterapia Warszawa jest miastem, w którym możemy wykonać tego typu zabiegi w każdej części miasta. Z pewnością na wzrost popularności miał wpływ rok 2005, kiedy to Amerykańska Agencja ds. Żywności uznała tę metodę za oficjalną metodę leczenie. Mimo, że leczenie pijawkami znane jest od najstarszych czasów to dopiero od 2005 roku znów wraca do łask. Przynosi rewelacyjne skutki lecznicze i co najważniejsze nie wymaga od nas dużych nakładów finansowych. Niewątpliwie jest metodą inwazyjną, ponieważ prowadzi do naruszenia ciągłości tkanek. Po wykonaniu zabiegu powstaje rana, która krwawi. Dlatego też konieczne jest utrzymanie opatrunku przez jeden bądź dwa dni od zabiegu. Opatrunek zmieniamy w zależności od potrzeb. Jeżeli krwawienie jest bardzo obfite to należy zmieniać go co kilka godzin. Zazwyczaj po kilku godzinach krwawienie zupełnie ustępuje, a po ugryzieniu pijawki zostaje niewielki ślad, który zakrywa strup. Przede wszystkim należy pamiętać o zachowaniu zasad aseptyki i antyseptyki. Konieczne jest również wykonanie bada laboratoryjnych, w mianowicie morfologii przed i po wykonaniu zabiegu. Wykonanie morfologii prywatnie kosztuje około ośmiu złotych, więc naprawdę niewiele. Leczenie za pomocą pijawek możemy wykonać tylko i wyłącznie w prywatnych gabinetach lub przychodniach zdrowia. Nie wykonuje się go w publicznych placówkach zdrowia. Całkowity koszt zabiegu musi ponieść pacjent, gdyż Narodowy Fundusz Zdrowia nie pokrywa kosztów leczenia. Być może w kolejnych latach wiele się zmieni w tej kwestii. Musimy uzbroić się w cierpliwość.

O skuteczności zabiegów hirudoterapii mówi się wiele. Niewątpliwie dają one pożądane rezultaty. Dzięki temu stają się coraz bardziej popularne wśród pacjentów na całym świecie. Decydując się na tego typu leczenie warto zadbać o gabinet, który oferuje usługi na najwyższym poziomie. Profesjonalny hirudoterapeuta udzieli nam wszelkich niezbędnych informacji oraz odpowie na każde pytanie. Przeprowadzi zabieg w taki sposób, abyśmy czuli się komfortowo i bezpiecznie, co ma największe znaczenie podczas leczenia.