Na terenie zakładu, przechowywanie kluczy dostępowych i zapasowych należy do zadań ochrony, a z racji iż było to dość ważne, zwłaszcza w przypadku dostępu do kluczy otwierających pomieszczenia zabezpieczone, są one wydawane wyłącznie za poświadczeniem. Dostępowe klucze, natomiast, musiały być przechowywane w miejscu niedostępnym dla osób postronnych, najlepiej w dedykowanym sejfie lub równie dobrze zabezpieczonym depozytorze.

Depozytory do kluczy dostępowych

depozytor do kluczyNajbardziej standardowe depozytory są skrzynkami z haczykami w środku, w których wieszane są poszczególne klucze lub pęczki. Nie są one zabezpieczone, dlatego wedle regulaminów nie mogą być używane do przechowywania kluczy do których dostęp ma wyłącznie ograniczona ilość pracowników. Do składowania takich kluczy służy natomiast depozytor do kluczy zastrzeżonych, który można śmiało porównać do zminiaturyzowanego sejfu. Jest on bowiem wykonany z tych samych stopów stali co sejfy biurowe, więc nie może być łatwo otwarty nawet przy użyciu narzędzi elektrycznych czy siły fizycznej, a dostęp do zawartości jest wyłącznie udostępniony kierownictwu obiektu oraz pracownikom posiadającym pozwolenie na używanie kluczy. Najprostsze depozytory zabezpieczone otwierane są za pomocą kluczy podobnych do tych, które są w depozytorze przechowywane. Zamki są więc niemal niemożliwe do pokonania, podobnie jak podrobienie samych kluczy. Nowocześniejsze i lepiej zabezpieczone depozytory, zwłaszcza te w których przechowywane są klucze do pomieszczeń niejawnych i zastrzeżonych, takich jak archiwa firmowe czy skrytki klientowskie, niemal zawsze wyposażane są w alarmy i zamki elektroniczne. Każdy depozytor jest dodatkowo pod stałym nadzorem, gdyż takowe umieszcza się wyłącznie w centrali ochrony obiektu, gdzie zwykle przebywają przynajmniej trzy osoby w dowolnym momencie, lub też w miejscu będącym pod stałą obserwacją systemu monitorowania funkcjonującego na terenie obiektu.

Oprócz dobrego zabezpieczenia, depozytory są również wygodne w użyciu, gdyż większość modeli posiada separatory i osobne przegrody na klucze zamiast haczyków, a są one dość często numerowane lub oznakowane, więc brak klucza jest natychmiastowo zauważalny. Najczęściej stosowane depozytory są mocowane do ściany za pomocą śrub, choć w sprzedaży można również dostać warianty stojące, lub też służące jako wypełnienia do szafek. Te ostatnie są bardzo łatwe do pomylenia z sejfami, choć od takowych są znacznie mniejsze, i zwykle mieszczą się w wiszących szafkach na wyposażenie.

Kategorie: Ochrona