Niektóre choroby związane przede wszystkim ze stanem psychicznym można leczyć jedynie poprzez terapię. Terapia umożliwia poznanie samego siebie i daje okazję do tego, żeby zmierzyć się z własnymi myślami. W niektórych przypadkach jest wręcz obowiązkowa, szczególnie jeśli ktoś nie umie poradzić sobie z problemami. 

Bioenergoterapia, czyli leczenie energią 

skuteczna bioenergoterapia na odległośćWśród terapii należy wyróżnić również takie, które należą do medycyny niekonwencjonalnej. Medycyna niekonwencjonalna wiąże się przede wszystkim z takimi metodami, które mimo że nie mają poparcia w nauce, to są one tożsame z działaniem leczniczym. W samej bioenergoterapii ma się do czynienia z energią, która wysyłana jest przez bioenergoterapeutę do ciała chorego. Można więc uznać, że w trakcie bioenergoterapii ma się do czynienia z tym, czego nie widać, jednakże najczęściej psychoterapie dotyczą stanu psychicznego chorego, a więc pracy nad stanem ducha. Bioenergoterapeuta skupia się nade wszystkim na przyczynie tego, co wywołuje niepożądane zmiany w życiu chorego np. stany lękowe, przez które pacjent nie może normalnie funkcjonować. Ta terapia wyklucza jakikolwiek kontakt fizyczny – ma się w końcu do czynienia z samą energią i właśnie na takim etapie jest prowadzony cały proces. Możliwa jest również skuteczna bioenergoterapia na odległość, a w takim przypadku terapeuta zobowiązany jest do tego, żeby przesłać odpowiednią dawkę energii swojemu pacjentowi. Do metod bioenergoterapii zalicza się również modlitwę i inne metody mentalne. Jest więc to terapia związana z psychiką i duszą człowieka, a do jej powodzenia niezbędna jest wiara pacjenta. Musi on wierzyć w moc bioenergoterapeuty jak i w to, że może mu on pomóc. Osoby chcące podjąć się bioenergoterapii mogą borykać się z wieloma problemami. Mogą to być np. uciążliwe bóle głowy lub duży stres, ale także depresja, stany lękowe i wszelkie alergie. Przede wszystkim jednak bioenergoterapia działa pozytywnie na samopoczucie pacjenta i wzmacnia jego pewność siebie, co wiąże się z tym, że pacjent zaczyna wierzyć we własne możliwości. Zazwyczaj takiej terapii przypisuje się wpływ samej sugestii, a że nie ma ona żadnego naukowego potwierdzenia, to jej efekty wiąże się z wpływem bezpośredniego przekazu. 

Tak jak w przypadku każdej terapii, w bioenergoterapii najbardziej pożądane jest zaangażowanie pacjenta w proces. Równie wartościowa jest wiara w moc bioenergoterapeuty i w to, że faktycznie jego pomoc może coś zmienić. Pacjent nie powinien jednak przerywać standardowego leczenia na rzecz bioenergoterapii, ponieważ w tym przypadku może być ona jedynie uzupełnieniem kompleksowej walki o zdrowie.