Pesto jest jednym z lubianych i chętnie spożywanych przez nas dań i dodatków. W sklepach znajdziemy te już gotowe, wcześniej przygotowane przez producenta. Możemy je również wykonać samodzielnie w domu z łatwo dostępnych składników. Pamiętajmy, aby wykonywać je ze składników wysokiej jakości. Tylko takie będzie smaczne i aromatyczne. Będzie ono doskonałym uzupełnieniem wielu spotkań w gronie rodziny i przyjaciół. 

Smak czerwonego pesto z suszonych pomidorów

czerwone pesto z suszonych pomidorówPrzygotowanie pesto samodzielnie w domu jest bardzo proste. Wystarczy skorzystać ze składników, które często mamy w naszych kuchniach. Podstawę powinny stanowić tutaj zioła lub warzywa liściaste. Może to być więc natka pietruszki, natka selera, szpinak, bazylia, rukola, roszponka lub jarmuż. Dodajmy do tego źródło tłuszczu. Sprawdzi się tutaj ser typu parmezan, orzechy pinii, migdały (bez skórki), nerkowce, nasiona słonecznika lub dyni. Nie zapomnijmy o suszonych pomidorach oraz oleju lub oliwie z oliwy – najlepiej tą z zalewy po pomidorach. Warto do takiego pesto dodać czosnek oraz ulubione przyprawy. Całość blendujemy tak długo, aż uzyskamy jednolitą, płynną masę. Takie pesto możemy z powodzeniem dodawać do różnego rodzaju makaronów, pieczywa, krakersów lub warzyw. Sprawdzi się więc ono w sycących daniach obiadowych oraz jako dodatek do ulubionych przekąsek np. paluszków grissini lub bruschetty. Takie przekąski z dodatkiem domowego pesto mogą być wspaniałą przekąską na długie wieczory w gronie przyjaciół. Jeżeli użyjemy składników najwyższej jakości możemy być pewni, iż stworzymy dzięki nim pyszne i aromatyczne danie, które będzie bogate w witaminy i dobroczynne składniki odżywcze. Pamiętajmy jednak, iż takie pesto z reguły są bardzo kaloryczne – dzięki sporej zawartości tłuszczu. Spożywajmy więc je z umiarem. Możemy również próbować wykonywać je w mniej kalorycznej wersji. Zmniejszamy wówczas ilość dodanego tłuszczu (oliwy, orzechów, pestek, sera) na rzecz zielonych warzyw. Warto jednak dodać, iż nie powinniśmy w zbyt dużym stopniu zmniejszać ilości kalorycznych składników. Całość musi stanowić jednolitą konsystencję, która doskonale pokryje przygotowywany przez nas np. makaron. Takie pyszne i aromatyczne czerwone pesto z suszonych pomidorów może stanowić świetną alternatywę i ciekawe urozmaicenie naszej diety. 

Pyszne pesto możemy przygotować samodzielnie w domu. Będzie nam do tego potrzebny dobrej jakości blender oraz składniki, które znajdziemy w swoich kuchniach i spiżarniach. Dobrym pomysłem będzie postawienie na to z suszonych pomidorów. Będzie ono niezwykle aromatyczne i smaczne. Pamiętajmy jednak iż jest to kaloryczny dodatek.