Odpowiedni dobór i łączenie kolorów, jeżeli chodzi o projektowanie wnętrz ma niebywałe znaczenie dla naszego otoczenia, a także wpływa znaczenie na poprawę naszego samopoczucia. Jeżeli chodzi o wybór barw należy kierować się zarówno własnym poczuciem estetyki, funkcją pomieszczenia, jak też wrażeniem, które dany kolor wywołuje.

Kolory funkcjonalne dla wnętrz

architekci wnętrz lublinNajbardziej funkcjonalnym kolorem jeżeli chodzi o projektowanie wnętrz jest biel. Biel to najbezpieczniejszy kolor, ponieważ utrzymywana w czystości pasuje do wszystkiego, a dodatkowo każda inna barwa będzie z nią łatwo współpracować. Mieszkania pomalowane na biało będą sprawiać wrażenie przytulnych i czystych, to kwestia  o której powinni pamiętać zwłaszcza właściciele aranżujący mieszkania pod wynajem. Trzeba jednak uważać, bo nadmiar tego koloru może spowodować, że miejsce w którym mieszkamy,  zamiast zorganizowanego i schludnego, stanie się nudny i sterylny, możemy być spokojni, jeżeli zdecydujemy się na usługi, jakie świadczą architekci wnętrz lublin.  Powinniśmy sięgać po różne odcienie bieli i przełamywać jej odcienie z innymi tonacjami. Przy aranżacji wnętrz wymarzonego mieszkania często poświęcamy dużo uwagi pierwszemu planowi i dodatkom, zapominając o stricte o tle. Tymczasem to właśnie odpowiednio dobrane ściany i podłogi odgrywają w naszej wnętrzarskiej kompozycji decydującą funkcję, pozwalając pozostałym elementom współgrać jak powinny. Co ważne, nawet tanie farby, materiały i meble będą wyglądać dobrze, jeśli dobrze dopasujemy do nich drugi plan. O ile w wypadku ścian warto czasami pokazać inaczej jakiś fragment (np. malując jedną ze ścian na inny kolor), o tyle, jeśli chodzi o podłogi najlepiej sprawdzą się powierzchnie monochromatyczne. Jeżeli trzymamy się zasady monochromatyczności podłogi jest lepsze niż stosowanie najlepszych gresów, marmurów czy drewnianych parkietów, bowiem nie każdy materiał pasuje do każdego mieszkania. Posadzka w jednym kolorze, na pewno da dobry efekt i będzie współgrać z wyposażeniem.

W kwestii akcesoriów warto wspomnieć o jednym z najbardziej istotnych elementów niebanalnej aranżacji wnętrz, czyli rytmie. To właśnie rytm określa sposób w jaki „porusza się” pomieszczenie, przy pomocy powtarzalnych lub odpowiednio skomponowanych wzorów, barw czy dodatków. Kiedy zachowujemy  odpowiedni rytm, ujednolicimy wnętrza i zapobiegniemy powstaniu wizualnego chaosu. Pole do popisu jest więc spore, mamy różne możliwości, z których możemy ze spokojem korzystać i osiągniemy świetne efekty.