Materiałów opałowych dostępnych jest obecnie wiele rodzajów. Niekoniecznie musimy decydować się na korzystanie z tradycyjnych rozwiązań takich jak węgiel czy też drewno opałowe. Bardzo dużo osób zaczyna przekonywać się do ogrzewania z użyciem takich materiałów opałowych jak pellet drzewny czy też ekogroszek. Takie materiały mogą być niezwykle efektywne w ogrzewaniu.

Polecany pellet z wiórów

najlepszy pelletNie od dziś wiadomo, że przy spalaniu węgla do atmosfery wydziela się całe mnóstwo szkodliwych substancji. W szczególności są to najróżniejsze związki siarki, dwutlenek węgla oraz metale ciężkie. Między innymi z tego powodu stosuje się inne materiały opałowe. Wiele osób poszukuje materiału, jakim jest najlepszy pellet. Ten materiał produkowany jest z wiórów drzewnych, które w specjalny sposób są ze sobą łączone. Niektórzy producenci pelletu drzewnego dodatkowo stosują specjalne lepiszcza, których zadaniem jest stworzenie mocnego wiązania pomiędzy wiórami. Obecnie można spotkać się najczęściej z pelletem, który powstaje z wiórów drzew iglastych. Z racji obecności żywicy takie wióry świetnie się ze sobą łączą bez konieczności stosowania wspomnianych wcześniej dodatków. Bardzo często bywa też, że do tworzenia pelletu drzewnego wykorzystuje się wióry pochodzące z wierzby energetycznej. Ten gatunek drzew jest uprawiany właśnie z myślą o produkcji wysokiej jakości pelletu. To o czym koniecznie trzeba wspomnieć to fakt, że pellet drzewny jest materiałem bardzo kalorycznym. Można spotkać się, z tym że kaloryczność tego materiału sięga niemalże takiego samego poziomu, jaki występuje w przypadku węgla. W związku z tym przerzucając się na pellet ze stosowania węgla odczujemy małą różnicę. Omawiany tutaj pellet drzewny jest też mniej szkodliwy dla środowiska niż węgiel. Przy spalaniu pelletu nie dochodzi bowiem do emisji dużych ilości szkodliwych spalin. Między innymi z tego powodu pellet jest tak bardzo promowanym produktem. Dzięki niemu można ogrzewać nasze domy przy jednoczesnym dbaniu o środowisko.

Na ten moment pellet drzewny jest zaliczany do jednego z niewielu materiałów opałowych, które są uznawane za ekologiczne. Osoby zainteresowane zakupieniem takiego materiału nie powinny mieć z tym zbyt dużego problemu. Coraz częściej tenże produkt jest widywany na składach materiałów opałowych. Można również zdecydować się na zakup pelletu w wersji workowanej. Pamiętajmy jednak o tym, aby wybierać ten pellet, który jest wyprodukowany w naszym kraju, ponieważ będziemy mieć pewność co do jego jakości.