Dach to niezwykle istotny element każdego domu. Podczas budowania domu należy bardzo dobrze wybrać, jaka powinna zostać użyta więźba dachowa. Będzie stanowiła ona podporę dla dachu, więc musi być niezwykle solidna i odporna na obciążenia, które będą znajdowały się na dachu, takie jak opady śniegu czy silne podmuchy wiatru. Solidna więźba dachowa to gwarancja bezpiecznego domu.

Z czego najlepsza więźba dachowa?

więźba dachowa z podkarpaciaDomki jednorodzinne zazwyczaj posiadają dach spadzisty, który podtrzymuje drewniana więźba dachowa. Na etapie wybieraniu więźby dachowej absolutnie nie wolno oszczędzać. Musi być wykonana z idealnego wręcz drewna, które przeszło staranną selekcję i zostało odpowiednio wysuszone i zaimpregnowane. Rodzaj więźby dachowej zależny jest od wielkości, spadzistości dachu oraz warunków, jakim będzie poddawany dach. Więźba dachowa składa się z drewnianych elementów takich jak bale, belki, krawędziaki, łaty oraz deski. Zostają one skręcane oraz zbijane ze sobą. Zazwyczaj wykorzystywane jest drewno sosnowe, które cechuje niezwykła wytrzymałość i sprężystość. Drewno, z którego będzie wykonywana więźba dachowa z podkarpacia, musi zostać poddane procesowi suszenia, od którego będzie zależała jego trwałość i odporność na uszkodzenia. Po odpowiednim wysuszeniu, drewno zostaje pokryty specjalnymi środkami, które będą chroniły konstrukcję przed grzybami, pleśnią oraz ogniem. Więźba dachowa może być wykonana z litego drewna bądź drewna klejonego. Mówi się, że rodzaj pokrycia dachowego nie ma wpływu na więźbę. Obojętnie z jakiego materiału zostanie zrobiony dach, więźba dachowa musi być solidna i wytrzymała. Dzięki niej dom będzie chroniony przed zawaleniem się dachu. Przy wyborze należy wziąć również pod uwagę kąt nachylenia dachu oraz odległość między ścianami. Najprostszą więźbą dachową jest krokwiowa i stosuje się ją, kiedy rozpiętość ścian budynku nie jest większa niż 7m, a kąt nachylenia dachu waha się pomiędzy 40 a 60°. Takie rozwiązanie jest najmniej kosztowne i wykonanie odbywa się w szybkim czasie, ponieważ konstrukcja nie jest skomplikowana.

Aby wybrać odpowiednią więźbę dachową, należy przeanalizować jaki jest ciężar dachu, jego ocieplenia oraz jakie warunki atmosferyczne mogą na niego działać od zewnątrz. Jeśli dom będzie znajdował się w miejscu, w którym nieustannie pada śnieg i okrywa śnieżna będzie zalegała na dachu, należy zastosować dodatkowe wzmocnienia. Drewno użyte do budowy więźby dachowej musi być najwyższej jakości, odpowiednio wysuszone i dobrze zaimpregnowane.