Użycie maty do akupresury wydaje się “proste jak budowa cepa”. Jednak nie wszyscy wiedzą, że można korzystać z jej działania w różnych miejscach oraz pozycjach. Sposób wykorzystania maty akupresurowej jest zależny w szczególności od tego, na jaką część ciała chcemy oddziaływać.

Jak używać maty do akupresury?

maty do akupresuryNajważniejszą czynnością, o której należy pamiętać przed pierwszym użyciem maty do akupresury jest zapoznanie się z przeciwwskazaniami oraz środkami ostrożności. W przypadku wszelkich wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą. Leżenie na macie z kolcami to najpopularniejszy sposób korzystania z maty do akupresury. Pozycja ta, nie tylko umożliwia całkowite zrelaksowanie się, ale również nie wymaga jakiegokolwiek wysiłku. Aby poprawnie korzystać z maty akupresurowej, wystarczy umieścić ją na równym podłożu (np. materacu, dywanie) i położyć się na niej. Należy pamiętać o równomiernym rozłożeniu ciężaru swojego ciała, po to, aby starać się naciskać na jak najwięcej punktów akupresurowych. Pamiętaj, aby jak najdokładniej wymodelować wygięcia w odcinku szyjnym i lędźwiowym przy pomocy zwiniętych ręczników lub poduszek. Zaleca się korzystanie z maty na gołą skórę. W przypadku zbyt dużego dyskomfortu możemy użyć cienkiego bawełnianego materiału lub prześcieradła. W momencie, gdy ciało przyzwyczai się do działania maty, możemy zrezygnować z tkaniny. Początkowe minuty leżenia na macie są bolesne niemal w każdym przypadku i może nas to zniechęcić do dalszego seansu. Należy jednak pamiętać, że organizm po chwili przyzwyczaja się do kolców i nieprzyjemne odczucia znikają. Dlatego też zalecamy korzystanie z maty akupresurowej stopniowo zwiększając czas seansu. Czas leżenia na macie do akupresury jest zależny od naszych indywidualnych odczuć oraz od efektów, jakie chcemy uzyskać. Optymalny czas rozpracowania wszystkich punktów akupresurowych to 20-30 minut dziennie. W zależności od naszych potrzeb, czas możemy wydłużać. Korzystanie z maty niekiedy może potrwać nawet 1-2 godziny (możemy nawet na niej zasnąć – co jest całkowicie bezpieczne). Systematyczne korzystanie z maty do akupresury pozwala uzyskać pożądane rezultaty.

Jeśli odczuwamy ból w jednym konkretny miejscu, można go złagodzić lub zlikwidować przykładając małą matę z kolcami w wybranym przez siebie obszarze na ciele – przykładowo na ramiona, szyję, stopy, dłonie. Dzięki wykorzystaniu tego sposobu można kontrolować nacisk kolców na skórze. Rekomendowany czas użycia maty do akupresury o niewielkim rozmiarze to co najmniej 40 sekund – do 1 minuty z kilkusekundową przerwą.