Wprawdzie samochód osobowy posiada już niemal każda rodzina w Polsce i to często także w kilku egzemplarzach, jednak niewiele z tych rodzin właściwie dba o swoje auto. Na podstawie danych pochodzących z niezależnych serwisów samochodowych wiemy, że największą jest niewłaściwe smarowanie silników. Mało kto przestrzega interwałów wymiany oleju, a do tego często stosuje się olej niewłaściwej jakości lub nie dostosowany do tego akurat modelu silnika.  

Olej samochodowy firmy Eneos

samochodowe oleje eneosSmarowanie silnika podczas pracy jest niezwykle ważne. W silniku pracują elementy metalowe, które wykonują swoją pracę tysiące razy na minutę. Wzajemne pocieranie się tych elementów skazałoby silnik na bardzo szybkie przegrzanie. Dlatego właśnie wymagana jest ochrona tych elementów przed tarciem. Jak dotąd najlepszym rozwiązaniem jest wytworzenie mikroskopijnej powłoki z oleju na powierzchni wszystkich elementów, dzięki czemu nie dochodzi do ich bezpośredniego kontaktu. Zawsze pomiędzy nimi będzie znajdował się olej, który sprawia, że tarcie tych elementów o siebie jest znikome. Od parametrów tego oleju zależy wytrzymałość i jakość tej powłoki. Najlepsze produkty takie jak samochodowe oleje Eneos, zagwarantują nam niezniszczalność powłoki olejowej przez cały okres eksploatacji oleju. W przypadku tańszych zamienników, zwłaszcza w temacie olejów syntetycznych, w celu eliminacji kosztów, redukuje się niektóre składniki, zmniejszając jednocześnie wytrzymałość oleju. W przypadku renomowanych producentów jest to nie do pomyślenia. Oni udoskonalając swój produkt nie myślą tylko o spełnieniu podstawowych norm dotyczących oleju, ale także starają się dodawać nowe, ciekawe technologie, które sprawiają, że parametry oleju daleko wyprzedzają konkurencje. Takie technologie oczywiście kosztują, co odzwierciedla się w cenach olejów, ale klient powinien zdawać sobie sprawę z tego, dlaczego tak się dzieje. W końcu od tego jaki olej użyjemy zależeć będzie trwałość naszego auta w przyszłości. 

Dla wielu z nas to jaki olej użyjemy jest naprawdę obojętne. Niektórzy nawet nie stosują się do parametrów zalecanych przez producentów silników. Szkoda, gdyż tak naprawdę na tym wszystkim tracą. Nieodpowiedni olej to bardzo szybkie zużycie jednostki napędowej, a co za tym idzie, konieczność wymiany jej na nową. To oznacza dodatkowe koszty, którym mogliśmy zaradzić dbając o to, aby olej w naszym aucie przynajmniej spełniał standardy, nie mówiąc już o możliwości zapewnienia naszemu silnikowy jeszcze lepszych parametrów pracy z olejami lepszej jakości.