Wyprawienie chrzcin może okazać się nie lada wyzwaniem. Na młodych rodziców spada bowiem obowiązek zorganizowania ceremonii i przyjęcia przy jednoczesnej opiece nad maleństwem, które w pierwszych miesiącach życia często wymaga niemal nieustającej uwagi. Należy rozważyć kilka aspektów, aby zorganizować chrzest i stracić przy tym jak najmniej nerwów i pieniędzy.
Kiedy ochrzcić dziecko?
Chociaż przyjęcie z okazji chrztu jest z reguły uroczystością raczej kameralną, przygotowania i tak warto rozpocząć chociaż miesiąc wcześniej. Pierwszym krokiem powinno być wybranie się do parafii właściwej dla twojego miejsca zamieszkania. Nawet jeśli z ważnego powodu pragniesz ochrzcić dziecko w innej parafii, najpierw musisz w swojej zdobyć tzw. przekaz chrztu, czyli zgodę na ochrzczenie dziecka w innym miejscu. Lepiej też z namysłem wybrać dziecku rodziców chrzestnych. Chociaż wymagany jest tylko jeden chrzestny, tradycja nakazuje wyznaczenie chrzestnych obojga płci. Wybór ten nie może być przypadkowy, tym bardziej, że istnieje szereg warunków, które potencjalni kandydaci będą musieli spełnić. Warto już na początku zapoznać się z regułami parafii, w której ma się odbyć chrzest. Czasem już na pierwsze spotkanie wymagane jest przyniesienie aktu urodzenia dziecka, aktu ślubu rodziców, a nawet danych personalnych rodziców chrzestnych. Gdy załatwisz formalności w parafii, kolejny krok to zaproszenie gości. Chrzest różni się znacząco od wesela czy nawet komunii – dotyczy maleńkiego dziecka, dlatego z reguły przyjęcia te są bardziej kameralne. Zwyczajowo zaprasza się najbliższych krewnych i ewentualnie bardzo bliskich przyjaciół. Jeśli jednak w twojej rodzinie panuje niepisana tradycja organizowania hucznych chrzcin, nic nie stoi na przeszkodzie – nic, oprócz wyższych kosztów i twoich zapasów cierpliwości. Co oczywiste, im więcej zaprosisz osób, tym droższa będzie impreza i tym więcej będziesz mieć pracy przy organizowaniu wydarzenia. Niektórzy urządzają przyjęcia z okazji chrztu przewidziane na kilkadziesiąt osób i przypominające swoim rozmachem wesela. Inni stawiają na uroczysty obiad wśród najbliższych. Przeciętnie liczba uczestników takiego przyjęcia wynosi około 20 osób – są to rodzice i dziadkowie malucha oraz jego najbliżsi wujowie i ciotki z rodzinami. Można zaprosić każdego osobiście lub telefonicznie, ale jeśli chcesz zrobić to w bardziej elegancki sposób, nie zaszkodzi wręczyć gościom zaproszeń. Po ceremonii chrzcin rodzice malca zapraszają rodzinę na mniejsze lub większe przyjęcie. Wybór pomiędzy organizacją uroczystości w domu, a wybór Przyjęcie domowe ma wiele zalet: wyjdzie sporo taniej, możesz ustalić absolutnie dowolne menu, a i atmosfera zapewne będzie dużo bardziej swobodna i rodzinna. Minusy są takie, że organizacja każdego detalu spadnie na wasze barki, podobnie jak ogrom sprzątania po wyjściu gości. W przypadku, gdy naszym wyborem będzie restauracja na chrzciny, nie musimy się zbytnio przejmować organizacją. Do twoich zadań należy wybranie menu i ewentualnie wykonanie oraz ułożenie winietek na stole. Resztą zajmie się wybrana przez ciebie restauracja. Niestety – na wiele rzeczy wówczas nie będziesz mieć wpływu, a i koszty będą znacznie wyższe. Optymalnym złotym środkiem może być przyjęcie w domu, ale z zamówionym cateringiem i obsługą kelnerską.
Chrzciny w restauracji to opcja droższa, ale zdecydowanie łatwiejsza logistycznie. Twoim głównym zadaniem jest wybór odpowiedniej restauracji – dobrze, by była jak najbliżej kościoła, w którym odbędą się chrzciny, ale ważne są również takie aspekty, jak opinie o danym miejscu, oferta, ceny i wystrój. Gdy już wybierzesz lokal, wspólnie z menadżerem ustalicie wszystkie pozostałe szczegóły: menu, kolejność podawania potraw, czas trwania przyjęcia.