Zdarza się, że nasz domy zasiedlony jest przez grzyby, które są bardzo niebezpieczne dla zdrowia ludzi. Istnieją jednak skuteczne zabiegi, które pozwalają się ich pozbyć, czyli tzw. odgrzybianie. Warto ten proces powierzyć firmie dysponującej specjalistycznym sprzętem oraz bogatym doświadczeniem.

Jak i gdzie powstaje grzyb?

sprawdzone odgrzybianie budynkówW pierwszej kolejności należy zlokalizować źródło zagrzybienia. Jego usunięcie jest najważniejszym czynnikiem warunkującym skuteczność odgrzybiania. Żadne środki ani wysokiej jakości sprzęt nie rozwiąże tego problemu, jeśli nie dotrzemy do jego źródła. Wówczas nawet jeśli początkowy efekt odgrzybiania będzie satysfakcjonujący, problem z grzybem powróci po pewnym czasie. Do najczęstszych przyczyn zagrzybienia w budynkach należy niewłaściwa wentylacja, uszkodzona rynna, zła cyrkulacja powietrza wewnątrz budynku, zła termoizolacja budynku powodująca powstawanie tzw. mostków cieplnych. Poza tym grzyb mogą powodować również nieszczelności w dachu, wady konstrukcyjne budynku, uszkodzone nawiewniki powietrza w oknach, czy też nawet podciąganie kapilarne wody występujące w następstwie wadliwie izolowanych fundamentów. Ponadto warunki panujące wewnątrz domu mogą ułatwić lokalizowanie się grzyba na ścianie. Wysoka wilgoć oraz wysoka temperatura, brak przewiewu oraz niedostępność światła słonecznego – wszystkie te czynniki sprawiają, że grzyb wystąpi zdecydowanie częściej w takich pomieszczeniach. Warto więc pamiętać o regularnym wietrzeniu mieszkania, zwłaszcza kuchni, łazienki, piwnicy oraz pomieszczeń, gdzie znajdują się duże akwaria. To one są najbardziej narażone na zagrzybienie. Zagrzybienie to ogromne zagrożenie dla zdrowia mieszkańców, zatem sprawdzone odgrzybianie budynków powinno być przeprowadzane z pełną, bardzo dokładną diagnostyką. Nowoczesne firmy posiadają sprzęt, dzięki którym możliwe jest wykonanie pomiarów wilgotności: murów, podłóg oraz powietrza, a także sprawdzenie sprawności i drożności wentylacji, zbadanie cyrkulacji powietrza, lokalizowanie mostków termicznych w murach. Specjaliści rozpoznają również rodzaj grzyba i dotrą do jego źródła. Z ich pomocą budynek zostanie fachowo odgrzybiony, a my sami uzyskamy porady dotyczące profilaktyki przeciw kolejnemu zagrzybieniu.

Z całą pewnością należy zwrócić uwagę na nasze zwyczaje i nawyki. To profilaktyka jest zawsze najważniejsza. Warto regularnie wietrzyć mieszkanie bądź dom, a w razie potrzeby rozważyć nawet zmianę okien z możliwością rozszczelnienia. Poza tym potrzebne jest rozważne podejście do uszczelniania pomieszczeń, ponieważ zbyt intensywne uszczelnianie sprzyja osadzaniu się grzyba.

 

Kategorie: Remonty