Gumowe wałki są bardzo często wykorzystywane w różnego rodzaju maszynach przemysłowych. Stosuje się je między innymi w przemyśle spożywczym, górniczym, hutniczym, opakowaniowym, maszynowym, a także papierniczym i wielu innych. W jaki sposób odbywa się regeneracja tych elementów?

Regeneracja poprzez gumowanie wałków

wysokojakościowe gumowanie wałkówGumowanie jest procesem, który ma na celu odświeżenie, regenerację, a także konserwację elementu, jakim jest wałek. Pozwala to na stosunkowo ekonomiczne przedłużenie żywotności danej części, ponieważ dzięki temu procesowi można uniknąć kupna nowego elementu. Nie ma co ukrywać, że obecnie finanse są bardzo istotne, a co za tym idzie, warto wybrać opcje kosztującą jak najmniej. Jeśli chodzi o sam proces, w jaki odbywa się wysokojakościowe gumowanie wałków, polega on na zdarciu starej warstwy gumy z elementu i nalaniu nowej. Konieczne jest, aby nakładana warstwa odpowiednio przylegała do wałka. Do tego procesu wykorzystuje się zaawansowane technologicznie maszyny, które pozwolą na pełną precyzję wykonania zapewniającą wysoką wytrzymałość, a co za tym idzie żywotność. Nową warstwę gumy wtryskuję się pod wysokim ciśnieniem do zamkniętej formy, co w efekcie daje wyjątkowo solidne połączenie mieszanek gumowych z metalem, który stanowi część wałków. Dzięki tego typu zastosowaniu podwyższa się właściwości fizyczne jak odporność na ścieranie czy też zrywanie wałka. Po procesie przychodzi czas na próby statyczne i dynamiczne. Pozwolą na przetestowanie i kontrole jakości przeprowadzonego gumowania. Warto pamiętać, że regeneracja wałka jest też regeneracją jego metalowej części. Do regeneracji za pośrednictwem gumowania często są stosowane takie rodzaje gumy jak między innymi NBR, EPDM, FKM, SBR, VQM, CR, AECM, a także naturalną NR. Każdy z rodzajów tych gum charakteryzuje się innymi właściwościami ich struktury, a co za tym idzie, są wykorzystywane do innych celów. Jeżeli klient sobie tego zażyczy, często istnieje możliwość przyklejenia warstwy gumowej za pomocą metody tradycyjnej, czyli kleju. Można również wyrazić chęć, aby z zewnątrz naciąć odpowiedni wzór, zgodnie z preferencjami, do różnych zastosowań.

Regeneracja poprzez gumowanie wałków jest procesem wyjątkowo ekonomicznym. Dzięki niemu można zaoszczędzić spore ilości pieniędzy, które byłyby przeznaczone na kupno nowego elementu. Zastosowanie gumowania pozwala dodatkowo na pełną regenerację części. Nie tylko chodzi o partię wykonaną z gumy, ale także o tę, która wykonana jest z metalu. Istnieje możliwość całkowitego spersonalizowania usługi.