Przede wszystkim, kiedy decydujemy się na wybór odpowiedniej agencji public relations, to powinniśmy dokonać analizy swojego biznesu. Oczywiście pomoże nam w tym również Agencja Public Relations i najczęściej sprawdzi, jak wygląda nasza sytuacja rynkowa, a także jaki model współpracy może z nami nawiązać. Dodatkowo zapyta o nasze cele biznesowe albo wyznaczy nam je na nowo. Będzie również zadawać pytania, czy współpracowaliśmy już wcześniej z jakąkolwiek agencją public relations.

W jakim celu zatrudniamy agencje public relations?

najlepsza agencja PRKiedy już dokonanej krótkiej i analizy naszego biznesu to będziemy mogli przejść do wybrania odpowiedniej agencji public relations, ale najpierw musimy dokładnie zastanowić się, w jakim celu będziemy ją zatrudniać i co chcemy dzięki niej osiągnąć. Najlepsza agencja PR stanie się naszym doradcą biznesowym w zakresie komunikacji z klientami. Musimy dokładnie wiedzieć, czy będziemy potrzebowali od takiej agencji tylko jednorazowej pomocy, aby wprowadzić nowy produkt lub usługę na rynek, czy też może będziemy chcieli na stałe nawiązać współpracę, aby codziennie otrzymywać wsparcie w kontaktach z mediami. Gdy ustalimy takie początkowe cele, to będziemy mogli wybrać odpowiednio przygotowana ofertę przez Agencje public relations. Kiedy pierwszy raz zdecydujemy się na usługi agencji public relations to możemy również wynająć specjalistę do spraw PR, który będzie bardzo ważną osobą w naszej firmie i dokładnie pomoże nam we wszystkich czynnościach i etapach związanych ze współpracą z agencją. Powinniśmy również przygotować odpowiedni brief, który będzie dokumentem przedstawiające naszą firmę. Powinniśmy przedstawić tam wszystkie informacje o naszym biznesie, a także o aktualnej sytuacji w firmie. Dokładnie napiszmy, jaki jest nasz nowy projekt, który chcemy zrealizować wspólnie z agencją public relations i jakie mamy wobec niej oczekiwania. Dobrze jest również napisać dokładnie jaki zakres zadań będzie realizować Agencja Public Relations i jakie stawiamy przed nią wymagania. Kolejnym ważnym punktem jest określenie jasnych kryteriów wobec agencji. Musimy mieć jasno ustalone cele biznesowe lub komunikacyjne albo też strategiczny.

Kiedy decydujemy się na wybór odpowiedniej agencji public relations, to powinniśmy zdecydować się na przesłanie swojej oferty tylko i wyłącznie do tych firm, które specjalizują się w pomocy w naszej branży. Im lepiej dopasujemy ofertę do danej agencji to tym lepsze efekty uzyskamy a także zapłacimy za taką usługę znacznie mniej. Powinniśmy więc na początek sporządzić listę agencji public relations, które specjalizują się w pomocy dla firm w naszej niższy.