W życiu codziennym widzimy ostatnio tendencję do wyboru wzorów, modeli i tkanin, które są funkcjonalne oraz wygodne. To, co uchodziło dotąd młodzieży czyli ubiór wskazujący na luźne podejście do swojego wyglądu zewnętrznego, spotykamy coraz częściej w szerokich grupach ludzi w średnim wieku, co ma zapewnić namiastkę młodości oraz stanowić wspomnienie szczęśliwych lat młodzieńczych

Powrót tkanin flanelowych

tkanina flanelaTkaniny, które jeszcze do niedawna traktowane były po macoszemu i stosowane do szycia ubiorów roboczych, domowych,czy odzieży nocnej-piżam i koszul do spania, teraz odważnie stosowane są jako elementy ubioru codziennego, w którym swobodnie wychodzi się na ulicę, aby podkreślić złamanie zasad i konwenansów, które obowiązywały jeszcze w poprzednim stuleciu. Młodzież traktuje tekstylia flanelowe o prostym kroju jako wyraz negowania sztuczności i powagi, dorośli zaś swobodnie wybierają się w bluzie czy koszuli z tkanin flanelowych udając się na piknik czy grilla u przyjaciół. Tkanina flanela z łatwością opanowała współczesne miasta, gdyż autentycznie gwarantuje tak pomocą nam swobodę. Szybko została zaakceptowana też przez wiele grup społecznych. Nie stanowi obecnie piętna ludzi ubogich, dla których flanela była jedyną tkaniną, na którą można było sobie pozwolić. Wręcz odwrotnie, to ludzie zamożni, wbrew ogólnie przyjętym zasadom, chętnie zakładają flanelę, aby nie wyróżniać się z tłumu. Obecnie nie jest tak powszechna tendencja nakładania łatek na konkretne grupy społeczne, bowiem nawet za parę groszy można zakupić markową, dobrą gatunkową, elegancką, nie wykazującą śladów użytkowania odzież w sklepach z odzieżą używaną.Nierzadko ta jest właśnie wybierana, gdyż gwarantuje oryginalność, która dla wielu osób jest cenniejsza od nowej, często spotykanej na ulicach odzieży kupowanej nieco drożej w supermarketach, okazjonalnie, w okresie posezonowej obniżki cen. wychodzą z założenia, że ważniejszy jest dobry smak w doborze odzieży, aniżeli kupienie jej nowej, produkowanej i tak w chińskich zakładach za niską cenę. i paradoksalne jest, że właśnie w tych marketach flanela jest bardzo droga.

Tkanina flanelowa ponadto spotykana jest w różnych grubościach, co ułatwia jej zakładanie w różnych porach roku, zazwyczaj jednak stosowana jest jako odzież gwarantująca ciepło i przytulność. a ten fakt potwierdza nawet szycie flanelowych zabawek, mających kojarzyć się z ciepłem domowego ogniska, kraciastą koszulę dziadka czy ojca, flanelową koszulę babci czy piżamę dziadka. Czyli ciepło własnego domu.