Nieprzepracowane problemy potrafią bardzo dotkliwie wpływać na całe życie. Tkwiące głęboko traumy są jak zadra, która nie pozwala normalnie funkcjonować i raz za razem wywołuje nieprzyjemny ból. Sposobem na uleczenie duszy są terapie, które pozwolą uporać się z tym, co trudne. Istnieje wiele przeróżnych terapii, mniej lub bardziej polecanych, jednak najważniejsze jest, żeby leczenie wybrać zgodne ze swoimi potrzebami i oczekiwaniami. Równie ważny jest też efekt, który chce się osiągnąć.

Ustawienia hellingerowskie – działają czy nie?

ustawienia hellingerowskie dla każdegoWśród coraz bardziej popularnych metod prowadzenia terapii zdecydowanie wyróżnia się ta zaproponowana przez Berta Hellingera. Ustawienia hellingerowskie dla każdego są czym innym. Jedni widzą w nich pewnego rodzaju szarlatanerię, nie wierząc w moc wiedzącego pola, inni są przekonani, że tylko w ten sposób są w stanie oczyścić swoją duszę i uporządkować relacje. Czym więc są te ustawienia? Choć sam Hellinger unika nazwy „psychoterapia”, jego metoda jest sposobem na uporanie się ze zbędnym bagażem ukrytym w psychice człowieka. W skrócie rzecz ujmując uważa się, że każdy człowiek ma w sobie taką przestrzeń, która zawiera wszystkie informacje o członkach jego rodziny, nawet te, które nie są powszechnie znane. W związku z tym, jeśli w trakcie udziału w ustawieniach zajmie on pozycję symbolizującą kogoś z bliskich, będzie wtedy odczuwał to, co osoba bliska. To właśnie ta przestrzeń nazywana jest „polem wiedzącym”, przechowującym w sobie każdą najmniejszą daną o członkach rodziny. W trakcie ustawień uczestnicy często odkrywają takie fakty z życia swoich najbliższych, o których nigdy nie mieli pojęcia, a które zaważają na całym ich życiu. Duża w tym rola „uwikłania”, kolejnego pojęcia za pomocą którego Hellinger objaśnia działanie swojej terapii. Uwikłanie jest przyczyną wszelkiego cierpienia, ponieważ sprawia, że człowiek nieświadomie wchodzi w rolę kogoś ze swojej rodziny, przejmuje los tej osoby i nie jest w stanie żyć własnym życiem, lecz odtwarza coś, czego nigdy miał nie doświadczyć. Często też w grę wchodzi pokutowanie, czyli wyrównywanie najczęściej cudzej winy poprzez swoją własną chorobę albo wypadek.

Aby odzyskać swoje życie, należy wybaczyć. Ale żeby wybaczyć, trzeba odbyć sesję ustawień. Trwa ona zwykle od jednego do trzech dni i w jej czasie odbywa się wchodzenie w rolę członków rodziny. Osoby biorące udział w ustawieniach są reprezentantami – wybranymi intuicyjnie po przedstawieniu problemu. To dzięki reprezentantom udaje się uzyskać wiedzę o tym, co powinno zostać wybaczone.