Chciałem opowiedzieć trochę o budowie naszego nowego domu i pracach budowlano-remontowych, które podczas takiej budowie trzeba wykonać. Myślę, że moje doświadczenia mogą pomóc innym w podjęciu decyzji dotyczących różnych technologii wykonywanych prac. Wszystko zaczęło się u Nas całkiem niedawno, bo na początku tego roku. A dokładniej rzecz ujmując w połowie ubiegłego roku, bo już wtedy zaczęliśmy przygotowywać pod budowę działkę a potem złożyliśmy wniosek o pozwolenie na budowę.

Tegoroczne prace zakończyły się na tynkowaniu

gipsowe tynki agregatem łódzkieSama budowa naszego domu zaczęła się z początkiem marca. To było chyba już w pierwszym tygodniu, bo ciepła pogoda pozwoliła ruszyć z pracami ekipie budowlanej. W zasadzie do momentu zrobienia dachu i okien nic szczególnego się nie działo. Murarze wyrobili się w kilka tygodni i tak naprawdę już od lipca mogliśmy wziąć się za pracę wewnątrz. Najpierw wszystko dokładnie rozplanowaliśmy, układając z żoną i synem rozkład pomieszczeń. Nasz syn sam wybrał sobie swój pokoik i sam zaplanował sobie jego urządzenie. Plany na urządzenie domu są bardzo ważne, bo każdy kolejny fachowiec zadawał coraz więcej pytań. Najpierw swoje prace zrobił hydraulik, który podłączył wodę i kanalizację. Potem skorzystaliśmy z usług elektryka, z którym bardzo dokładnie musieliśmy omówić cały projekt wnętrza, który mieliśmy w swoich głowach. Po elektryku hydraulik położył ogrzewanie podłogowe, na które w niespełna pół dnia wylano posadzkę. I w sumie to tydzień temu zakończyliśmy prace na ten rok. Ostatnim etapem były gipsowe tynki agregatem Łódzkie, które położono nam w dwa tygodnie. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego jak łatwo się dzisiaj tynkuje takie mury zrobione z pustaków. Pamiętam, że kiedyś tynk kładło się ręcznie, co trwało tygodniami i ciągnęło się w nieskończoność. A teraz to wszystko robi się specjalną maszyną, którą można położyć kilkadziesiąt metrów kwadratowych tynków dziennie. Otynkowanie ścian to ostatni etap prac, który zaplanowaliśmy sobie na ten rok. A na wiosnę możemy ruszać z remontami i wykończeniem wnętrz.

Fajnie jest budować swój własny dom, chociaż na początku byłem tym wszystkim przerażony. Na szczęście moja wspaniała żona zajęła się organizacją prac fachowców i wszystko tak rozplanowała, że dla mnie pozostał jedynie nadzór. I tak naprawdę to cała nasza trójka mocno zaangażowała się w tą budowę. A jeśli chodzi o wspomniane już tynkowanie to dzisiaj nie opłaca się nawet robić tego inaczej jak tylko maszynowo. Krótki czas wykonania prac jest po prostu bezcenny.