Nawierzchnia asfaltowa zaczyna niszczyć się, gdy tylko zostanie położona. Paliwo i smary rozpuszczają go, woda zmiękcza, a światło słoneczne przyspiesza utlenianie i rozkładanie lepiszcza. Nieuszczelniona nawierzchnia może stracić połowę swojej grubości w ciągu dwudziestu lat. W ciągu mniej więcej roku oryginalny czarny kolor zaczyna blednąć. 

Jak dbać o nawierzchnie asfaltowe?

błyskawiczna naprawa nawierzchni asfaltowejAsfalt wiążący zaczyna tracić plastyczność. Powstają włoskowate pęknięcia. Po pięciu latach cała grubość utleniała się i stała się krucha. Kolor jest jasnoszary. Do ósmego roku życia chodnik przejdzie przez pęknięcia. Materiał jest luźny na górze. Podstawa zawodzi, gdy woda przesiąka. W ciągu mniej więcej roku obszary z pęknięciami aligatora stają się dziurami. Po piętnastu latach cała powierzchnia się rozpadnie. Kiedy ostatnio myślałeś o swoim asfaltowym parkingu i jego utrzymaniu? To to samo miejsce, w którym codziennie parkujesz samochód i wejście do domu lub biura. Wiadomo, że pierwsze wrażenia są trwałe i dotyczy to naszych klientów lub znajomych, gdy wjeżdżają na nasz parking. Zachęcamy ich do odwiedzania nas lub zawracania i odjeżdżania, w zależności od wyglądu naszego otoczenia i tak, dotyczy to również naszego parkingu! Zaczniemy od kilku statystyk dotyczących utrzymania parkingów asfaltowych. Jeśli nasz asfalt będzie pokryty lakierem uszczelniającym co trzy lata, jego średnia żywotność wyniesie trzydzieści lat! Jeśli nasz asfalt nie jest pokryty warstwą uszczelniającą, będzie miał średnią żywotność piętnastu lat. Zazwyczaj błyskawiczna naprawa nawierzchni asfaltowej może kosztować nawet 6,00 zł za metr kwadratowy. Nie trzeba być geniuszem, aby dowiedzieć się, że uszczelnianie asfaltu co trzy lata zapobiega poważnym kosztom napraw w przyszłych latach. Aby ustalić, czy nasz parking wymaga naprawy, spójrz na niego. Oto kilka znaków, na które należy zwrócić uwagę: Szorstki asfalt – Czy powierzchnia naszego asfaltu nie jest gładka? Czy widzimy prześwitujące wierzchołki skały lub kruszywa? Czy z asfaltu wydostają się kawałki skał? To wszystko oznaki, że parking musi być zamknięty i naprawiony. Zbyt szorstkie obszary zwykle wymagają zainstalowania nowej łaty asfaltowej przed nałożeniem powłoki uszczelniającej, aby warstwa doszczelniająca przetrwała po nałożeniu na te obszary.  

Czy mamy pęknięcia w asfalcie? Może to być spowodowane nadmiarem wody pod parkingiem lub brakiem odpowiedniej konserwacji powłoki uszczelniającej na przestrzeni lat. Obszary te można naprawić, wypełniając gumowe pęknięcia lub usuwając je i zastępując nowym asfaltem, w zależności od stopnia uszkodzenia. Pęknięcia mogą być również spowodowane naciskiem na korzenie drzewa.