Transformator bezpieczeństwa odnosi się do rodzaju transformatora, który, jak sama nazwa wskazuje, zapewnia mechanizm bezpieczeństwa do stosowania transformatora elektrycznego. Zastosowanie transformatora bezpieczeństwa może odbywać się w wielu sytuacjach, ponieważ zapewnia niezbędne bezpieczeństwo przy bardzo niskim napięciu. Jest niezbędnym elementem bezpieczeństwa w zakładach przemysłowych dzięki niezawodności izolacji pomiędzy uzwojeniem pierwotnym i wtórnym.

Zastosowania transformatora bezpieczeństwa

najlepsze transformatory bezpieczeństwaTransformator bezpieczeństwa jest zaprojektowany tak, aby uniknąć ryzyka bezpośredniego kontaktu użytkownika z uzwojeniem pierwotnym w przypadku degradacji izolacji. Transformator taki stosuje się tam, gdzie wymaga tego bezpieczeństwo, czyli tam, gdzie miejsce pracy z urządzeniami elektrycznymi ma dużą powierzchnię przewodzącą. Najlepsze transformatory bezpieczeństwa charakteryzują się tym, że maksymalne napięcie wtórne jest mniejsze niż 50 V. Chłodzenie jest zapewniane przez naturalną cyrkulację otaczającego powietrza dla tego niskonapięciowego transformatora typu suchego, który składa się z wysokowydajnych komponentów. Każdy transformator bezpieczeństwa jest indywidualnie testowany i dostarczany wraz z raportem z inspekcji. Tradycyjne okablowanie systemu jednofazowego składa się z trzech przewodów: jednego dla fazy, jednego dla przewodu neutralnego i jednego dla uziemienia. Ponieważ urządzenia mają różne potencjały uziemienia, projektantom elektryki trudno jest zmierzyć pętle uziemienia za pomocą urządzeń wykorzystujących zróżnicowane napięcie sieciowe. Uziemiony sprzęt może spowodować więc zwarcie zasilaczy tych urządzeń. Dodatkowo przepięcie może przemieszczać się po liniach zasilających prądu przemiennego. stwarzające problemy dla wrażliwych przetworników i instrumentów. Aby uniknąć tych problemów, należy zainwestować w transformator bezpieczeństwa izolujący. Musi być on prawidłowo zainstalowany między wejściem zasilania a urządzeniem.

Jak więc widać, jest to niezbędne urządzenie, które stosuje się nie tylko w przemyśle, ale i również innych gałęziach gospodarki w tym w medycynie. Przykład – szpitale i urządzenia o wysokim poborze energii elektrycznej, jak na przykład tomograf. W takim miejscu koniecznie należy zastosować transformator ochronny dla zabezpieczenia nie tylko maszyny, ale i personelu medycznego oraz pacjentów. Mało mówi się o takich urządzeniach wspomagających, a szkoda, ponieważ to one determinują bezpieczeństwo podczas wykorzystywania nowoczesnych technologii.