Z myślą o niskich kosztach utrzymania, a także o ochronie środowiska naturalnego, coraz więcej z nas poszukuje alternatywnych źródeł energii do ogrzewania swojego domu. Wśród nich najbardziej popularną ostatnio inwestycją wydaje się być pompa ciepła. To odnawialne źródło energii, choć wiąże się z dość wysokimi kosztami instalacyjnymi, zwraca się zdumiewająco szybko podczas użytkowania. Warto jednak mieć dodatkowe źródło ciepła w domu.
Piec gazowy – wygodna w użytkowaniu
Tradycyjne ogrzewanie węglem na szczęście odchodzi już do lamusa. Choć wciąż jest najtańszą metodą ogrzewania domu, oszczędności okazują się pozorne. W rzeczywistości ceny węgla nie są wcale aż tak niskie. W dodatku ciągłe rozpalanie, dokładanie do pieca, czyszczenie, po dłuższym czasie staje się naprawdę uciążliwe. Poza tym potrzebne jest dodatkowe pomieszczenie na przechowywanie opału. Nie wspominając o emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Dlatego też zamiana węgla na inne źródło energii to właściwa decyzja, na którą prędzej czy później decyduje się większość z nas. Alternatywą może być ogrzewanie gazowe. Kotły gazowe nie potrzebują dużo miejsca. Zbędnym jest także posiadanie osobnej kotłowni. Pomieszczeniem, w którym stanie/zawiśnie niewielkich rozmiarów piec, może być spiżarnia, łazienka, czy też kuchnia. W zależności od potrzeb, wyróżniamy dwa podstawowe typy pieców gazowych. Pierwsze to kotły gazowe jednofunkcyjne, które służą tylko i wyłącznie do obsługi centralnego ogrzewania. Jeśli natomiast interesuje nas także ogrzewanie wody, mamy do wyboru dwie opcje. Pierwsza to dokupienie do pieca jednofunkcyjnego zasobnika na wodę, dzięki czemu zyskamy stały dostęp do gorącej wody. Drugi sposób to zakup pieca dwufunkcyjnego. Jest on wyposażony w wymiennik przepływowy, odpowiedzialny za bieżące grzanie wody. W tym wypadku woda jest podgrzewana w momencie odkręcenia kranu. W porównaniu do jednofunkcyjnego, kocioł dwufunkcyjny jest stosunkowo tańszy.
Rozważając zakup pieca gazowego, należy też pamiętać o regularnym serwisowaniu, które pozwoli uniknąć przykrości związanych z ulatnianiem się gazu. Warto zainwestować również w środki bezpieczeństwa, jak przede wszystkim czujnik czadu. Chociaż obecnie produkowane piece posiadają zamkniętą komorę spalania i szczelne instalacje, dzięki czemu spaliny nie mają szans na wydostanie się z obiegu. Biorąc pod uwagę powierzchnię budynku oraz liczbę domowników, a także stopień termoizolacji nieruchomości, z pewnością łatwiej będzie dokonać wyboru najodpowiedniejszego modelu pieca.