Podczas wykonywania codziennych obowiązków czy zadań wykorzystywanych jest wiele urządzeń pozwalających skrócić czas na to potrzebny. Dotyczy to zarówno życia prywatnego jak i zawodowego. Postęp technologiczny sprawił, że wszelkie układy i podzespoły elektroniczne zostały zminiaturyzowane oraz zyskały przy tym wyższą wydajność. To z kolei umożliwiło stworzenie małych urządzeń, które mocą obliczeniową znacznie przewyższają jednostki stacjonarne. Przykładem mogą być chociażby tablety, smartfony czy laptopy. Te ostatnie są powszechnie wykorzystywane zarówno do pracy jak i do rozrywki.

Jak wymienić matrycę?

wymiana matrycy w laptopieDzięki nim można bowiem pisać maile, przeglądać Internet czy obsługiwać różnego rodzaju programy. Pozwala to pracować praktycznie z dowolnego miejsca w kraju czy na świecie. Urządzenia te są wykorzystywane w firmach, gdzie są podstawowym narzędziem pracy wielu osób. Jak widać ich rola jest bardzo ważna. Właśnie dlatego tak ważnym jest żeby utrzymać je w pełnej sprawności. Niemniej jednak czasami zdarzają się sytuacje niezależne od użytkownika, które mogą doprowadzić do uszkodzenia poszczególnych elementów laptopa. Dobrym przykładem są zalania czy uszkodzenia mechaniczne, które przeważnie powstają na skutek upadku z większej wysokości. Może to prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń takich jak chociażby pęknięcie ekranu. W takim przypadku urządzenie przeważnie nie może wyświetlać obrazu co uniemożliwia jego dalsze wykorzystanie. Na całe szczęście wymiana matrycy w laptopie nie jest zadaniem skomplikowanym. Na rynku dostępnych jest wiele serwisów, które świadczą takie usługi. Pomimo, że nie jest to zadanie trudne należy zwrócić uwagę na szereg czynników i niuansów, które mają duży wpływ na to jak długo podziała nowa matryca oraz wygląd urządzenia. Pierwszym etapem jest bowiem dopasowanie odpowiedniej części do danego modelu.

Jak już zamówiona część będzie dostępna należy starannie otworzyć sprzęt tak żeby nie pozostawić trwałych śladów na jego obudowie. Wykorzystywane są do tego specjalne narzędzia przeważnie wykonane z tworzywa sztucznego, które zapobiegają gromadzeniu się ładunków elektrostatycznych. Po otwarciu obudowy należy delikatnie odkręcić wszystkie śruby mocujące oraz powypinać odpowiednie taśmy. Kolejnym krokiem jest demontaż ramki matrycy i następnie wymiana uszkodzonej matrycy na nową. Następnie należy wykonać wszystkie wyżej opisane czynności w odwrotnej kolejności. Jak widać proces ma kilka ważnych momentów, w których należy zachować szczególną ostrożność żeby nie uszkodzić trwale sprzętu.