Każdy posiadacz broni musi być wyposażony w specjalną szafę na broń lub posiadać specjalne pomieszczenie, które według rozporządzenia nazywane zostało magazynem broni. Rozporządzenie na temat tego obowiązku weszło w życie w dniu 1.10.2014 i każda osoba posiadająca broń musi go bezwzględnie przestrzegać. Osoby, które nabyły broń przed wejściem w życie rozporządzenia, zobligowane są do zakupienia specjalnej szafy w przeciągu określonego przez rozporządzenie czasu.

Szafki na broń klasy S1

masywne szafy na broń - klasa s1Rozporządzenie wydane przez Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji, jasno mówi, że bron i amunicję należy przechowywać w urządzeniach, które spełniają wymagania co najmniej klasy S1 i certyfikowane są według normy PN-EN 14450. Masywne szafy na broń – klasa s1 to najwyższa jakość i gwarancja bezpieczeństwa w przechowywaniu broni. Jest to produkt niezbędny dla każdego myśliwego, osób uprawiających strzelectwo sportowo czy też dla kolekcjonerów broni. Szafy klasy S1 stworzone z myślą o broni krótkiej oraz długiej. Mają one za zadanie chronić, aby broń nie znalazła się w nieodpowiednich rękach, stwarzając tym samym ogromne zagrożenie. Szafa na broń wykonana jest niezwykle solidnie, ponieważ wykonana została z grubej blachy, a jej atestowany zamek zamykany jest na klucz. Szafy S1 mogą też posiadać zamki szyfrowane mechaniczne lub elektroniczne. W ofercie można znaleźć takie modele, które posiadają dodatkowe zabezpieczenia w postaci dodatkowych zamknięć. W szafie znajdują się specjalne uchwyty na broń oraz schowki. Niektóre szafy na broń wyposażone są w specjalne progi antywłamaniowe, które chronią przed uszkodzeniem łomem, co może skutkować kradzieżą broni. Konstrukcja szafy cechuje się wysoką odpornością na sforsowanie. Kolory, w jakich występują szafy na broń to zazwyczaj kolor biały lub zielony. Osoby, które nabyły broń przed wprowadzeniem rozporządzenia są zmuszone kupić szafę przynajmniej klasy S1 w ciągu 5 lat.

Każda szafa na broń musi posiadać atest wydany przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej w Warszawie. Bez tego atestu, broń nie może być przechowywana w takiej szafie. Przy zakupie klient musi otrzymać certyfikat zgodności. Dzięki przechowywaniu broni w specjalnie do tego przeznaczonej szafie, właściciel ma pewność, że jego broń nie dostanie się w niepowołane ręce lub nie zostanie przypadkowo odkryta przez dzieci. Właściciele broni ponoszą za nią pełną odpowiedzialność, dlatego odpowiednie jej przechowywanie jest tak bardzo ważne.