Systemy alarmowe mają pomóc nam ochronić nasz dom przed włamaniem, zarówno wtedy, gdy nie będzie nas w środku, jak i wtedy, gdy będziemy się tam znajdować, na przykład podczas snu. Najważniejszymi elementami, do ochrony, które w takim systemie powinny być nadzorowane, są okna i drzwi, gdyż to przez nie będzie mógł przejść złodziej, gdy dostanie się do naszego domu, nie sądzę w końcu, by chciał się tam dostać przez komin lub też przez ścianę.

Niezawodne czujniki otwarcia drzwi i okien

niezawodny czujnik otwarcia drzwi i okienWiele systemów opartych jest na czujnikach ruchu, które umieszczane w środku domu informują nas, gdy będzie się poruszał tam ktoś niepożądany, wzbudzając alarm. Kierując je na okna i drzwi mogą zabezpieczyć dla nas te miejsca. Niestety nie są one odporne na wiele zwierząt domowych, które posiadamy w domu. Szczególnie koty, często skaczą w świetle czujników, powodując ich rozpoznanie jako potencjalnego intruza, co wzbudza niezwłocznie alarm. Innym rozwiązaniem o równie dużej skuteczności, a do tego odpornym na zwierzęta jest niezawodny czujnik otwarcia drzwi i okien, którego działanie oparte jest na kontraktonie. Kontrakton to urządzenie znane szerzej w elektronice, które jest tak naprawdę włącznikiem działającym w oparciu o magnetyzm. W środku takiego włącznika umieszczony jest przerwany drucik, którego jedna część znajduje się w niewielkiej odległości od drugiej, ale tak, że się ze sobą nie stykają, jednak, gdyby ruszyć jednym z nich w kierunku drugiego, to natychmiast by się ze sobą zetknęły. Gdy są ze sobą zetknięte, to przez drucik płynie prąd, a gdy nie są to nie płynie, ponieważ obwód jest przerwany. Obydwa druciki znajdują się w szczelnej obudowie, przez co nie ma możliwości ich ręcznego zetknięcia. Obwód załącza się poprzez przyłożenie do tej obudowy magnesu, którego przyciąganie zbliży do siebie druciki i je załączy. W systemach alarmowych taki magnes montuje się w o ramie okna, natomiast kontrakton w ościeżnicy. Gdy drzwi są zamknięte, to płynie przez niego prąd i wszystko jest w porzadku, gdy jednak ktoś otworzy drzwi, to przerwanie obwodu natychmiast uruchomi alarm.

Taki czujnik jest nie tylko prosty w działaniu, ale także niezawodny. Nic go praktycznie nie zmyli, a prosta konstrukcja zapewnia jego bezawaryjność. To właśnie główny powód, dla którego tego typu czujniki się sprawdzają i są nadal wykorzystywane w systemach alarmowych. Oczywiście z samą rakcję systemu odpowiedzialna jest centrala połączona z czujnikiem, jednak niewiele byłaby ona warta, gdyby nie sam czujnik.