Odkurzanie, jako czynność, nie kojarzy nam się zbyt dobrze. Kiedy mamy się zabrać za ten element sprzątania to zazwyczaj zastanawiamy się, czy jest jakaś szansa na to, aby był on przyjemniejszy. W końcu tradycyjny odkurzacz generuje ogromny hałas, co ogranicza czas, podczas którego możemy sprzątać. Co ważne, jest on dość ciężki, w związku z czym wnoszenie go na wyższe piętra może sprawiać nam spore problemy. Jeśli chodzi o podłączenie go do gniazda elektrycznego to odkurzenie większej powierzchni wiąże się ze zmianą gniazdek.

Czym są i jak działają centralne odkurzacze?

sprawdzony systemy centralnego odkurzaniaWszystko to sprawia, że odkurzanie nie jest najwspanialszą czynnością podczas sprzątania. Okazuje się jednak, że obecnie technika oferuje nam ciekawe rozwiązanie na problemy z odkurzaniem. Rozwiązaniem tym jest system centralnego odkurzania, który w ostatnim czasie stał się wyjątkowo popularny. Swoistym sercem systemu jest jednostka centralna, która zazwyczaj montowana jest w garażu, czy piwnicy, dzięki czemu nie jest widoczna dla gości oraz domowników. W jednostce tej znajduje się worek, do którego trafiają wszystkie nieczystości. Warto wiedzieć, że worka nie musimy często zmieniać. Okazuje się, że wystarczy zmiana raz na rok, czy też pół roku w zależności od ilości zabrudzeń. Jednostka centralna połączona jest z szeregiem rur, które znajdują się w ścianach oraz podłogach. To właśnie za ich pośrednictwem odkurzone zabrudzenia trafiają do jednostki centralnej. Jedynym elementem, który jest widoczny są niewielkie gniazda na ścianach. Po otwarciu gniazda możemy z niego wyjąć wąż, za pomocą którego odkurzymy naprawdę dużą powierzchnię. Wąż ma bowiem długość nawet kilkunastu metrów. Łatwo więc sobie wykalkulować, że sprawdzony systemy centralnego odkurzania wystarczą nam na odkurzenie całego piętra bez konieczności zmiany gniazda. Dzięki temu nie musimy dźwigać odkurzacza, a jedynie lekką rurę. Warto zwrócić uwagę na fakt, że dzięki takiemu systemowi możemy odkurzyć również schody, co nie było proste w przypadku tradycyjnego odkurzacza i wiązało się z dużym wysiłkiem.

Odkurzacze centralne doskonale sprawdzają się w dużych domach, w których znajdują się małe dzieci. Nie generują one bowiem hałasu podczas odkurzania, co pozwala na wykorzystanie drzemek naszych dzieci na sprzątanie. Dodatkowo są doskonałe dla alergików, ponieważ wciągnięte zanieczyszczenia trafiają systemem rur do jednostki centralnej, a zassane powietrze nie jest usuwane tylną częścią odkurzacza. Montaż systemu jest stosunkowo długotrwały, ponieważ wiąże się z przebudową domu, jednak instalacja będzie służyła kilku pokoleniom!

Kategorie: Dom i Ogród