Każde przedsiębiorstwo musi nieustannie poprawiać procesy w nim zachodzące. Jest to jedyna droga do osiągnięcia lepszych wyników finansowych oraz rozwoju. Szczególnie ważne jest to w przypadku dużych firm produkcyjnych, w których małe usprawnienia mogą skutkować bardzo dużymi efektami. Właśnie tam konieczna jest optymalizacja zużycia energii czy wdrożenie rozwiązań pozwalających zwiększyć efektywność i wydajność produkcji. W tym celu bardzo często stosowane są układy automatyki wykorzystujące zaawansowane sterowanie i nowoczesne maszyny oraz urządzenia.

Renomowany producent robotów współpracujących

universal robotsNa terenie fabryk coraz częściej spotkać można roboty, które wykonują najbardziej powtarzalne i monotonne dla człowieka czynności. Dzięki nim znacznie można podnieść jakość wykonywanych detali czy obrabianych elementów. Jest to wynikiem wysokiej powtarzalności oraz dokładności. Na terenie zakładów przemysłowych są stosowane różne odmiany robotów w zależności od docelowej aplikacji. Niektóre z nich wymagają wytyczenia strefy bezpieczeństwa, w której może pracować tylko dana maszyna. Niemniej jednak producenci tacy jak universal robots wypuszczają na rynek modele współpracujące, które mogą pracować w jednej przestrzeni z człowiekiem. Posiadają one taką konstrukcję i oprogramowanie, które pozwalają bezpiecznie współpracować nawet przy jednym procesie z operatorem. W przypadku dotknięcia ramienia maszyny z człowiekiem jest ona natychmiast zatrzymywana. Warto wspomnieć że roboty współpracujące mogą mieć różną konstrukcję. Dodatkowo mogą być one wyposażane w różne końcówki umożliwiające realizację danych procesów. Najczęściej spotykane są roboty jednoramienne. Niemniej jednak spotkać można również odmiany dwuramienne czy czteroramienne. Ważnym parametrem określającym po części docelowy obszar zastosowań jest udźwig maszyny.

Mniejsze jednostki mają przeważnie udźwig na poziomie kilku kilogramów, większe natomiast mogą unieść nawet setki kilogramów. Niewątpliwą zaletą urządzeń produkowanych przez Universal Robots jest prostota ich programowania. Roboty posiadają przyjazny interfejs co pozwala bez problemu zaprogramować odpowiednie ruchy ramienia. Co więcej niektóre modele wyposażone są w tryb uczenia się. Jak widać nowoczesna fabryka wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań pozwalających znacznie zwiększyć wydajność zachodzących tam procesów. Automatyzacja zwiększa również powtarzalność oraz dokładność co jest niewątpliwą zaletą. Z wcześniej przytoczonych powodów wszelkie zaawansowane technologicznie maszyny są coraz powszechniejsze.