Rurociągi są montowane niemal w każdym zakładzie przemysłowym. Traktuje się je jako szybki i tani sposób transportu substancji płynnych pomiędzy obiektami lub na terenie jednej hali. Wymagają one jednak regularnego czyszczenia, ponieważ po czasie z cieczy wytrącają się osady, które pozostają na ściankach rur. Ich zbyt duże nagromadzenie może prowadzić do awarii skutkujących długotrwałym zatrzymaniem linii produkcyjnej. Dlatego tak ważne jest regularne przeprowadzanie przeglądów instalacji i jej czyszczenie. Stosowane metody wykorzystują wodę pod wysokim ciśnieniem, jednak różnią się tym w jaki sposób jest ona wpuszczana do wnętrza rur o różnej średnicy.

Czyszczenie rur o różnej średnicy

czyszczenie rurociągów przemysłowychW zakładach przemysłowych, bez względu na profil ich działalności, najczęściej do transportu substancji płynnych na terenie obiektów wykorzystuje się rurociągi. Są one tanie w eksploatacji i niemal niezawodne. Wymagają jednak regularnego przeprowadzania zabiegów konserwacyjnych. Najpopularniejszym z nich jest czyszczenie rurociągów przemysłowych. Pomaga ono pozbyć się z wewnętrznych ścianek rur nagromadzonych osadów, które mogą wpływać na ciśnienie przepływu, a także powodować długotrwałe awarie systemu. Wykorzystuje się do tego odpowiednie dysze wyrzucające wodę pod bardzo wysokim ciśnieniem. Różni się jednak sposób, w jaki wprowadza się je do rurociągów o różnej średnicy. Do najmniejszych wystarczy wsunąć odpowiednią końcówkę i przeciągnąć ją pomiędzy otworami kontrolnymi. Te o średnicy do kilkudziesięciu centymetrów wymagają natomiast użycia specjalnych klatek z dyszami wewnątrz. Zapewniają one odpowiednią odległość wylotu od zanieczyszczeń, same również przyczyniają się do ich ściągania. Największe średnice sięgające nawet ponad metra są natomiast niemożliwe do wyczyszczenia za pomocą klatki, dlatego przeszkoleni pracownicy firm oczyszczających muszą wejść do środka z myjkami ciśnieniowymi. W przypadku rur pionowych wymaga to ukończenia odpowiednich kursów alpinistycznych, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo wykonującym czyszczenie osobom.

Rurociągi przemysłowe wymagają regularnego czyszczenia, aby zapobiec odkładaniu się osadów i awariom, które mogą być tym spowodowane. Każda średnica rur wymaga użycia innej techniki czyszczenia. Do najmniejszych wpuszczane są dysze obrotowe wypuszczające wodę pod ciśnieniem. Te o średniej grubości wymagają zastosowania specjalnej klatki z dyszami w środku. Największe osiągające średnice ponad metra wymagają natomiast wejścia do środka przeszkolonej osoby. W przypadku rur pionowych musi to być ktoś, kto przeszedł kursy alpinistyczne.