Kiedy budujemy instalację grzewczą w domu należy zastanowić się nie tylko nad rozmieszczeniem grzejników, ale również nad ich rodzajem. Podstawowymi kryteriami przy wyborze kaloryferów są parametry mocy oraz efektywności, a także walory estetyczne. Odpowiednio dobrane grzejniki pokojowe mogą być bowiem nie tylko źródłem przyjemnego ciepła, ale także prawdziwą ozdobą każdego domu.

Wybieramy grzejniki pokojowe

grzejniki toruńZ pewnością materiał, z którego wykonany jest grzejnik, ma spore znaczenie z powodów praktycznych. Aktualnie produkuje się grzejniki pokojowe ze stali, aluminium,  a także żeliwa.  Dlatego grzejniki toruń to szeroka oferta grzejników, wykonane z różnych materiałów. Te ostatnie są coraz rzadziej spotykane z racji na długi czas nagrzewania i bardzo dużą masę. Znacznie popularniejsze są grzejniki stalowe, które dobrze sprawdzają się w domach i zapewniają wysoką efektywność. To co wyróżnia grzejniki aluminiowe to bardzo niska masa i duża odporność na korozję oraz złą jakość wody. Kaloryfery pokojowe – jak dobrać właściwą moc? Moc grzejnika dobieramy do wielkości pomieszczeń i ich przeznaczenia. Średnio przyjmuje się, że na ogrzanie jednego metra kwadratowego pokoju potrzeba 60 Watt ciepła, gdy mowa o dobrze izolowanym domu. W przypadku budynków bez izolacji termicznej konieczne jest zużycie nawet 140 Watt ciepła na metr kwadratowy. Przy dobieraniu grzejników do nowobudowanych domów, warto sprawdzić, czy architekt nie zamieścił w projekcie budynku informacji o koniecznej mocy grzejników. Kierując się tego typu wytycznymi, można idealnie dopasować kaloryfery pokojowe do posiadanego metrażu, nie narażając się jednocześnie na nadprodukcję ciepła i zbyt wysokie rachunki w przyszłości. Kolejną zaletą będzie też oszczędność miejsca. W niektórych sytuacjach można zrezygnować z tradycyjnego dużego grzejnika, umieszczając jedynie zaledwie 20-centymetrowy egzemplarz tuż przy podłodze. Ponad nim zostaje miejsce np. na powieszenie funkcjonalnej półki. Zwłaszcza że nowoczesne technologie produkcji pozwalają zamknąć wielką moc grzewczą w niedużych konstrukcjach.

Kiedyś grzejniki nie były szczególnie atrakcyjne wizualnie, dlatego starano się ukrywać je za zasłonami lub specjalnymi panelami. Aktualnie wybór jest znacznie większy, a klienci mają do dyspozycji szeroką gamę estetycznie wykonanych produktów. Pokojowe grzejniki dekoracyjne produkowane są w różnych kształtach i kolorach. Coraz częściej spotkać można modele pionowe o wąskiej konstrukcji, które z powodzeniem wpasowują się we wnęki lub przestrzenie pomiędzy oknami.

Kategorie: Dom i Ogród