Noszenie małego dziecka w chuście lub nosidełku staje się coraz popularniejsze. Wózki nie tracą może na popularności, bo wciąż stanowią wygodną formę transportu dla niemowlaka. Niemniej jednak nowoczesne nosidła i modne chusty stanowią dla nich dużą konkurencję. O ile jednak dziecko w wózeczku może zostać bez problemu ciepło okryte w razie niekorzystnych warunków pogodowych (albo nawet zasłonięte specjalną okrywą wózka), o tyle trudniej jest znaleźć dobre rozwiązanie na wygodną i ciepłą odzież dla osoby, która dziecko nosi. Dobrym wyjściem jest tu specjalny rodzaj kurtki dla dwojga.

Ciepłe okrycie a noszenie dziecka w chuście

softshell do noszenia dzieckaNa chłodniejsze pory roku idealna jest kurtka typu softshell. Sprawdza się ona w różnych warunkach termicznych, a także chroni przed wiatrem. Co ważne, jest wykonana z tkaniny oddychającej, dzięki czemu unikamy pocenia się pod wodoodporną warstwą materiału. Z całą pewnością w takiej odzieży spacer z maluszkiem, nawet w szybkim tempie, będzie samą przyjemnością. Jednak aby ochronić zarówno osobę dorosłą jak i dziecko musimy znaleźć okrycie o specjalnym kroju. Z myślą o takich sytuacjach powstał właśnie softshell do noszenia dziecka. Posiada on specjalny dodatkowy panel, który w razie potrzeby, czyli planowania wyjścia z dzieckiem w nosidełku, możemy dopiąć z przodu do zamka. Panel wykonany jest z takiej samej tkaniny i ma te same świetne właściwości ochronne. Dzięki temu nasz mały pasażer korzysta jednocześnie z cudownej bliskości z mamą lub tatą oraz z dobrodziejstwa ciepłego okrycia. Przytulony do opiekuna doświadcza w tym samym czasie odkrywania nowego świata, jego dźwięków, kolorów i zapachów. Dziecku w takiej sytuacji nie grozi przegrzanie, co może zdarzyć się w wózku pod zbyt grubym nakryciem lub wręcz pod foliową narzutką chroniącą np. przed deszczem. Dorosły na bieżąco kontroluje, czy nie robi się za ciepło lub za zimno i może sprawnie zareagować na taką sytuację. Maleństwo nie jest także narażone na przewianie, co mogłoby mieć miejsce, jeśli noszone byłoby bez okrycia wierzchniego.

Można stwierdzić, że podwójna kurteczka jeszcze zwiększa korzyści z tej bezpośredniej bliskości dziecka i rodzica, jaką daje kangurowanie. Pozwala na dużo większą swobodę przemieszczania się, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Dorosły ma pewność, że dziecko jest dobrze okryte, a jednocześnie sam jest zabezpieczony przed nieprzyjemną pogodą i ma dużą swobodę ruchów. Planując, że będziemy nosić nasze maleństwo w chuście albo nosidle nie zapomnijmy o dobrze dobranym okryciu wierzchnim na chłodniejsze miesiące.