Reklamy graficzne skutecznie wypierają dziś standardowe przekazy tekstowe, które wymagają od użytkownika zbyt wzmożonej uwagi. Dzieje się tak dlatego, że jesteśmy silnie zakorzenieni w kulturze wzroku – bodźce wzrokowe docierają do nas znacznie szybciej od pisanych słów, na których rozkodowanie musimy poświęcić znacznie więcej czasu. Udowodniono również, że to właśnie obrazy graficzne na dłużej zapadają w naszej pamięci. Warto jednak liczyć się z tym, że najlepsze efekty przynoszą obecnie reklamy, które angażują kilka naszych zmysłów jednocześnie. Idealnym przykładem tego typu materiałów promocyjnych są niewątpliwie reklamy wyświetlane na platformie YouTube, angażujące zarówno nasz wzrok, jak i słuch.

Rodzaje reklam w serwisie YouTube

reklama w YouTubeNa samym początku warto wspomnieć o tym, że reklama wyświetlana na YouTube powinna być dostosowana do skonkretyzowanych potrzeb określonego użytkownika. Narzędzia Google umożliwiają nam dziś zaawansowany wgląd w statystyki szacujące upodobania osób wyświetlających dany materiał wideo. Możemy wówczas nie tylko określić płeć i wiek danego odbiorcy, ale również jego potencjalne zainteresowania czy upodobania. Dzięki pozyskanym w ten sposób informacjom będziemy mogli dostosować treści reklamowe do konkretnego profilu odbiorcy. Możemy wówczas zadecydować również o tym, przed jakim konkretnym materiałem wyświetli się nasza reklama. Podczas opracowywania kampanii na YouTube mamy do wyboru kilka formatów reklam. Dużym zainteresowaniem cieszą się obecnie m.in. reklamy displayowe, wyświetlane najczęściej po prawej stronie filmu bądź też bezpośrednio pod listą proponowanych pozycji. Sporą popularnością wśród reklamodawców cieszą się ponadto częściowo przezroczyste nakładki reklamowe widoczne w dolnych oknach filmu. Pamiętajmy również o tym, że możemy wówczas zdecydować się m.in. na reklamy możliwe do pominięcia po określonym czasie (w takim wypadku odbiorca może zazwyczaj pominąć reklamę po pięciu sekundach). Materiały te wbrew pozorom mogą być bardzo skuteczne, większość odbiorców podejmuje dziś impulsywne decyzje, które zajmują zaledwie kilka sekund. Drugim typem reklam są materiały wideo niemożliwe do pominięcia. Treści te muszą więc zostać wyświetlone w całości, tylko wówczas odbiorca będzie mógł zapoznać się z materiałem wideo, który istotnie chce obejrzeć. Nie ulega wątpliwościom, że to właśnie ten inwazyjny przekaz promocyjny jest dziś najbardziej skuteczny – potencjalny klient jest bowiem niejako zmuszony do tego, by zapoznać się w całości z danym produktem bądź usługą.

Na samym końcu warto również wspomnieć o tym, że reklamy wyświetlane w serwisie YouTube nie muszą być wyświetlane jedynie na początku wideo. Materiały te mogą z powodzeniem wyświetlać się również w trakcie filmu, już nawet po jego zakończeniu. Pamiętajmy również o tym, że w jednym filmie może wyświetlać się kilka odrębnych reklam.

Więcej na: Social Media Marketing Pikseo Bydgoszcz