Usuwanie pni oraz korzeni drzew i krzewów nie zawsze musi być trudnym procesem. Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że takie działanie można przeprowadzić nie tylko w sposób mechaniczny. Ekologicznym sposobem na pozbycie się niechcianych pni jest używanie grzybni. W stacjonarnych oraz internetowych sklepach ogrodniczych bez trudu znajdziemy tego typu produkty. Ich cena jest zazwyczaj stosunkowo niska a wydajność oraz efektywność zaskakująco dobra.

Najlepsze grzybnie do rozkładu pni

opłacalna grzybnia do usuwania pniŻywe grzybnie są stosowane od wielu lat nie tylko w celach hodowli jadanych zarodników. Równie często, o ile nie częściej, wykorzystuje się je do rozkładu starych pni i korzeni oraz przy kompostowaniu. Tego typu preparaty początkowo były stosowane przede wszystkim w leśnictwie, jednak dziś z powodzeniem korzystają z nich także działkowicze i ogrodnicy. Warto zaznaczyć, że karpy ściętych drzew nie zawsze można usuwać mechanicznie. W takich przypadkach użycie grzybni do naturalnego rozkładu pni wydaje się najlepszym pomysłem. W dodatku taki zabieg jest tani oraz w pełni ekologiczny. Kupowany przeze mnie preparat to opłacalna grzybnia do usuwania pni. Zawsze inwestuję w ten sam produkt i niezwykle go sobie chwalę. Nie muszę go niczym rozcieńczać, ponieważ jest od razu gotowy do użycia. Przydaje mi się nie tylko do usuwania starych pni, ale także kompostowania różnorakich odpadów zielonych, których w prowadzonych przeze mnie ogrodach nigdy nie brakuje. Kupowany przeze mnie preparat zawiera grzybnię czterech gatunków grzybów saprofitycznych, które w naturalnych warunkach świetnie rozkładają drewno. Oczywiście istnieją produkty o różnorakim składzie. Warto zawsze zwracać uwagę na przewidziany przez producenta czas rozkładu pni oraz gałęzi i korzeni. Bywa on bowiem bardzo różny. Na pełne efekty działania preparatu musimy najczęściej zaczekać minimum cztery miesiące, jednak bywa i tak, że potrzeba na to nawet kilku lat. Wiele zależy w tej kwestii od twardości drewna oraz średnicy i wilgotności pnia.

Osobom, którym zależy na stosowaniu ekologicznych metod rozkładu pni, gałęzi oraz korzeni szczerze polecam kupno preparatu zawierającego grzybnie. Tego typu produkty można nabyć w formie zawiesiny gotowej do natychmiastowego użycia, jednak na jej działanie musimy zawsze nieco poczekać. Rozkład drewna przy pomocy grzybów saprofitycznych trwa minimum cztery miesiące, jest jednak dość spektakularnym zjawiskiem, a do tego w pełni ekologicznym. Warto stosować taką metodę radzenia sobie ze starymi pniami w szczególności tam, gdzie nie mamy możliwości ich wykopania.