Wyróżnić możemy wiele zaburzeń psychicznych, jednak jednym z najczęściej występujących jest depresja. Według Światowej Organizacji Zdrowia choruje na nią co najmniej kilka procent populacji, natomiast kilkanaście procent przynajmniej raz w życiu doświadczy epizodu depresyjnego. Badania potwierdzają również, że z tego powodu cierpi dwukrotnie więcej kobiet, niż mężczyzn. Depresja zmniejsza komfort życia, negatywnie wpływa na relacje z otoczeniem i może prowadzić do powstawania wielu innych chorób. Mimo tego, że jest wiele skutecznych metod leczenia, to wiele przypadków pozostaje nierozpoznanych.
Czy depresję można wyleczyć?
Faktem jest to, że wiele osób miewa zmienne nastroje. Często taki stan jest bagatelizowany przez najbliższe otoczenie, a niektórzy wręcz twierdzą, że jest to próba zwrócenia na siebie uwagi. Okazuje się, że nie zawsze tak jest. Depresja należy do tak zwanych zaburzeń nastroju i objawia się bardzo często utrzymującym się smutkiem, nadmierną wrażliwością, wybuchami gniewu, utratą zainteresowań i niemożnością odczuwania przyjemności. Taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas i nie należy mylić go ze zwykłym smutkiem, który odczuwamy w sytuacjach niepowodzeń czy strat. Wielu osobom zdarzają się również epizody depresyjne, które trwają co najmniej dwa tygodnie. W tym czasie obniża się nastrój, brakuje energii, spada poczucie własnej wartości, pojawiają się negatywne myśli oraz nieuzasadnione lęki. Obraz depresji nie zawsze jest typowy, dlatego diagnozę może postawić tylko doświadczony specjalista. Leczenie depresji we Wrocławiu prowadzone jest przez lekarzy psychiatrów i często musi trwać dłuższy czas. Rozpoznanie choroby opiera się na dokładnym zebraniu wywiadu oraz badaniu stanu psychicznego pacjenta. Terapia bardzo często prowadzona jest w systemie ambulatoryjnym. Jeśli stan pacjenta jest bardzo poważny, wtedy kierowany jest na leczenie szpitalne. Niezwykle istotnym elementem leczenia jest psychoterapia połączona z farmakoterapią. Podawane są środki antydepresyjne, które mają uaktywnić wytwarzanie serotoniny odpowiadającej za poczucie radości.
Na temat depresji mamy coraz większą wiedzę i wiele metod pozwala pacjentowi odzyskać radość życia. Niezwykle ważne jest to, aby nie bagatelizować objawów i podjąć jak najszybsze leczenie. Depresja postępująca może znacznie utrudniać codzienne funkcjonowania i samodzielnie nie jest łatwo ją pokonać. Zespołowe leczenie przynosi bardzo dobre efekty i u wielu osób widoczna jest szybka poprawa samopoczucia. Ważne jest również wsparcie najbliższych, którzy powinni poszerzyć swoją wiedzę na temat tej choroby.