Wydawać by się mogło, że podczas spaceru w lesie, parku, czy też nawet wokół naszego osiedla z psem, nie może wydarzyć się nic przykrego. Okazuje się jednak, że w koronach drzew, krzewów, a także w zaroślach i na żywopłotach mogą czaić się niezbyt przyjemne pasożyty. Pasożyty te to niewielkie, bo wielkości łebka od szpilki, stawonogi, które trudno jest zauważyć od razu. Z tego względu bardzo łatwo jest im znaleźć się na naszym ciele, a następnie nas ukąsić, aby móc żywić się naszą krwią.

Jak wygląda badanie kleszcza na boreliozę?

laboratoryjne badanie kleszcza na boreliozęMusimy zdawać sobie sprawę z tego, że tymi pasożytami są kleszcze. Problemem jest nie tyle ich ukąszenie, ponieważ stosunkowo łatwo jest je usunąć za pomocą specjalnych przyrządów i kart sprzedawanych w aptece, co choroby, jakie są przez nie przenoszone. Jedną z takich chorób jest borelioza. Choroba ta rozwija się podstępnie, ponieważ początkowo pojawia się rumień w miejscu ukąszenia, który następnie staje się coraz większy, skąd jego nazwa, a więc rumień wędrujący. Następnie pojawiają się objawy grypopodobne, które często są ignorowane przez pacjentów lub leczą się oni na własną rękę. Okazuje się, że takie działanie może doprowadzić do szybkiego rozwoju choroby, którą określa się mianem boreliozy. Pełnoobjawowa choroba może doprowadzić nawet do śmierci człowieka, więc jest naprawdę niebezpieczna. Na szczęście obecnie wykonywane jest specjalne badanie, dzięki któremu możemy stwierdzić, czy kleszcz, którego ofiarą padliśmy jest zakażony boreliozą, czy też nie. Badanie to wykonywane jest w odpowiednim laboratorium, a aby je wykonać należy pobrać pojemnik z punktu, w którym jest ono wykonywane, a następnie umieścić w nim kleszcza. Laboratoryjne badanie kleszcza na boreliozę wykonywane jest za pomocą specjalnego, wysokiej jakości sprzętu. Sprzęt ten pozwala z dużym prawdopodobieństwem, bo sięgającym aż dziewięćdziesiąt dziewięć procent, określić, czy dany osobnik został zakażony boreliozą. Wynik negatywny sugeruje, że nie ma szansy, iż my sami zostaliśmy zakażeni, natomiast pozytywny skłania do dalszej diagnostyki.

Chcąc ją wykonać z wynikiem udajemy się do naszego lekarza rodzinnego, który rozpoczyna kurację. Badanie wykonywane jest w kilkunastu punktach w całej Polsce. Aby znaleźć laboratorium w najbliższej okolicy wystarczy skorzystać z wyszukiwarki internetowej. Wpisanie odpowiedniego hasła zaprowadzi nas na stronę laboratorium, które wykonuje takie badanie. Zachęcam więc do zapoznania się z przebiegiem badania, a następnie do skorzystania z niego, jeśli będziemy w potrzebie.