Chcąc zachować szczelność basenu, należy przeprowadzić solidną hydroizolację. Dotyczy to zarówno tych ogólnodostępnych, jak i niewielkich basenów przydomowych. Zatem należy dobrać właściwy materiał izolacyjny, który zapewni odpowiednie parametry hydroizolacyjne oraz będzie wykazywał wysoką odporność mechaniczną i chemiczną. Obecnie coraz większą popularność zyskały nowoczesne powłoki polimocznikowe.

Na czym polega technologia polimocznikowa?

nowoczesna hydroizolacja polimocznikiemZe względu na swoje właściwości, powłoka polimocznikowa stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnych pap i masy polimerowo-biticznej. Technologia polimocznikowa pierwszy raz została zastosowana w USA w latach 80. ubiegłego wieku, a w krajach europejskich pojawiła się pod koniec lat 90. Bardzo szybko zdobyła coraz szersze grono zwolenników, doceniających jej doskonałe parametry wytrzymałościowe oraz hydroizolacyjne. Polimoczniki stosuje się w przemyśle, ale i w budownictwie, jako hydroizolację fundamentów i piwnic, balkonów i tarasów, parkingów, kanałów na ścieki, czy też dachów płaskich. Co więcej, powłoki polimocznikowe stanowią zabezpieczenie w konstrukcjach stalowych oraz betonowych. Doskonale pełnią także rolę warstwy dekoracyjnej na fasadach i posadzkach. Przed położeniem na basenie odpowiedniej powłoki z polimocznika, należy precyzyjnie przygotować podłoże. To bardzo ważna czynność, ponieważ nowoczesna hydroizolacja polimocznikiem nie może być przeprowadzona na zatłuszczonej, zabrudzonej, czy też nierównej powierzchni. Najlepiej, gdy podłoże jest trochę szorstkie, a w przypadku basenu nawet zaimpregnowane. Pozwoli to uzyskać zdecydowanie większą przyczepność, a wtedy polimocznik skuteczniej łączy się z powierzchnią. Sama aplikacja membran polimocznikowych jest wykonywana metodą natrysku na gorąco, za pomocą specjalnych wysokociśnieniowych urządzeń natryskowych. Dzięki pełnej kontroli parametrów natrysku, możliwe jest uzyskanie jednolitej powłoki ochronnej. Powłoka polimocznikowa zostaje naniesiona na wcześniej odtłuszczone i suche podłoże. Proces tworzenia powłoki przebiega wyjątkowo szybko i przede wszystkim nie stwarza żadnych problemów wykonawczych. Materiał zostaje wytworzony automatycznie w stosownym miejscu natrysku. Wystarczy zaledwie 20-30 sekund od nałożenia, aby powstało szczelne i bardzo dokładnie przylegające do nawierzchni podłoże.

Warto dodać, że omawiana technika natryskowa całkowicie eliminuje ewentualne ryzyko przeciekania wody. Co więcej, jeżeli w trakcie budowy basenu zdarzy się przebicie powłoki ostrym narzędziem, np. szlifierką kątową, naprawdę szybko ubytek można naprawić i to nawet bez uruchamiania urządzenia wysokociśnieniowego. Obecny rynek oferuje nam specjalne systemy naprawcze dla powierzchni do jednego metra kwadratowego. Ważny jest fakt, iż nawet w przypadku przebicia powłoki nie nastąpi przeciekanie wody pod izolację, ponieważ powłoka polimocznikowa jest bardzo mocno i trwale zespolona z podłożem.

Kategorie: Remonty