Historyczne buty, zwłaszcza wczesnośredniowieczne, nie były nigdy zbyt wygodne. Były one wykonane bardzo prymitywnie, jak na współczesne standardy i miały na ogół płaską, twardą podeszwę bez absolutnie żadnej amortyzacji. Oczywiście, wielu kolegów którzy nie przykładali aż takiej wagi do całkowitej historyczności stroju używało najzwyklejszych wkładek do butów, aczkolwiek i one nie mogły wiele poradzić na niewygodę.
Amortyzacyjne żelowe wkładki do butów
Podczas gdy zwykłe imprezy bez większych eventów nie były wcale trudne do przetrwania nawet w najbardziej niewygodnych butach, to już pokazy walk były prawdziwym wyzwaniem, wymagającym założenia grubych skarpet czy wkładek amortyzujących, co może nie obciążało nóg w taki sposób jak chodzenie bez nich, aczkolwiek również bywało niezbyt wygodne. Razem z kolegami z drużyny często zastanawialiśmy się nad obejściem problemu niewygody i mimo rozmaitych pomysłów i propozycji, nie udało nam się znaleźć wystarczająco wygodnego rozwiązania tego mankamentu. Na potencjalne rozwiązanie wpadliśmy w zasadzie przypadkowo, podczas rozmowy ze znajomym spoza drużyny, który miewał częste problemy z nogami. Wspomniał iż często stosuje żelowe wkładki samoprzylepne do obuwia, zwłaszcza roboczego, a owe wkładki pozwalają na ogromną poprawę wygody niemal każdego rodzaju butów. Zainteresowani faktyczną funkcjonalnością postanowiliśmy owe wkładki sprawdzić. Były one dostępne we wielu rodzajach, zarówno w sklepach sportowych jak i medycznych, gdyż często używane były przez osoby ze schorzeniami nóg, aczkolwiek zdecydowaliśmy się w końcu przetestować wariant sportowy. Wkładki te były o wiele cieńsze niż jakiekolwiek odmiany materiałowe, choć były odpowiednio bardziej miękkie i bez trudu układały się do kształtu stopy w taki sposób, by chodzenie w nich było wygodne i przyjemne.
Mimo początkowej obawy okazało się, że pasują one do każdego obuwia, gdyż wystarczyło je odpowiednio dopasować przed przyklejeniem lub nawet przyciąć, jeśli zaszła taka potrzeba. Ich ogromną przewagą nad zwykłymi wkładkami była właśnie możliwość przyklejenia ich do podeszwy buta, przez co nie miały tendencji do ściągania się i deformowania podczas długiego używania, ale również nie odkształcały się od wody, a także nie grzały nóg do tego stopnia jak materiałowe odmiany, dzięki czemu nadawały się świetnie do butów sportowych oraz pokazowych, gdyż zastosowany w nich materiał świetnie amortyzował i pozwalał na większy wysiłek fizyczny bez obawy o zmęczenie czy kontuzje stóp.