Rozwój przemysłu drzewnego zrodził zapotrzebowanie na wiele maszyn i urządzeń do przerobu bardzo cennego surowca jakim jest drewno. Współczesna tendencja panują ca w przetwórstwie drewna skłania się ku jak najmniejszemu marnotrawieniu surowca. Obecnie nawet gałęzie wraz z odrostami oraz nieprzydatne cienkie pnie i inne odpady są przerabiane na zrębki. Do mechanicznego wytwarzania zrębków drzewnych służą rębaki, na które popyt ciągle rośnie. Dzieje się tak ze względu na możliwość przetwarzania zrębków na opał lub wykorzystania ich w innych branżach gospodarki.
Wydajne rębaki do drewna
Produkowane obecnie rębaki do drzewa wykorzystują różne źródła napędu i stąd wyróżniamy rozdrabniacze elektryczne, spalinowe oraz napędzane wałem odbioru mocy (WOM) z ciągnika. Kolejnego podziału rębaków możemy dokonać biorąc pod uwagę budowę mechanizmu tnącego. Noże tnące wykonane z bardzo mocnej stali narzędziowej mocuje się na wirujących tarczach lub bębnach. Stąd podział na rębaki tarczowe i bębnowe. Każdy rębak niezależnie od napędu ma bardzo podobne elementy budowy. Wyróżniamy więc lej blaszany podawczy do wsadu materiału drzewnego, mechanizm tnący oraz kanał wyrzutowy zrębki drzewne. Różnice mogą dotyczyć wyposażenia dodatkowego, mocy i parametrów roboczych, mobilności i pewnych innych detali jak np. ruchomość kanału wyrzutowego. Rębaki do drewna produkowane są w ściśle określonych parametrach możliwości cięcia, których absolutnie nie można przekraczać. Grozi to całkowitym uszkodzeniem urządzenia. W przypadku rębaków do ciągnika napędzanych WOM należy dopasować zgodnie z instrukcją urządzenie do mocy ciągnika. Producenci oferują bardzo różnorodne rębaki dla różnych odbiorców. Znajdziemy na rynku urządzenia małe dla posiadaczy ogrodów przydomowych oraz rębaki profesjonalne o bardzo dużych mocach i wydajności. Rębaki znajdują coraz szersze zastosowanie dzięki uzyskaniu mobilności. Rębaki na WOM do ciągnika przez sam rodzaj napędu są urządzeniami mobilnymi. Rębaki spalinowe montowane są na platformach i ramach kołowych oraz na podwoziach gąsienicowych co daje możliwość pracy bezpośrednio w terenie. Daje to oszczędności w wymiarze czasowym oraz zmniejsza wydatki na transport oraz koszty placowe.
Współczesne rębaki niezależnie dla jakiego użytkownika są kierowane cechują się bardzo starannym i solidnym wykonaniem. Na polskim rynku spotkamy urządzenia uznanych producentów zagranicznych oraz naszych rodzimych. Bardzo pozytywną cechą polskich rębaków jest ich bardzo wysoka jakość oraz przystępna cena. Przetwórstwo drewna na zrębki stało się szansą dla wielu firm na uczynienie z tej działalności całkiem dochodowego przedsięwzięcia. Zapotrzebowanie bowiem na ten surowiec stale wzrasta w związku z produkcją opału w postaci pelletu i brykietu. Coraz więcej gałęzi gospodarki zauważa w zrębkach drewnianych cenny surowiec do dalszego przetwarzania.