Produkcja ubrań zupełnie od podstaw wraca do łask. Osoby pragnące posiadać sweter, czapkę czy chustę całkowicie unikalne, ręcznie wykonane, mogą się postarać o to, by dodatkowo nawet włóczka do produkcji tej odzieży została wytworzona ręcznie. Pojawiło się wiele sklepów, specjalizujących się w sprzedaży wełny czesankowej, gotowej do przędzenia, czystej i pozbawionej w czasie prania np. nieprzyjemnego zapachu surowej owczej wełny.

Czesanki dla początkujących i zaawansowanych

wełna czesankowa dla początkującychProces przygotowania wełny do przędzenia jest skomplikowany, jednakże obecnie większość z tych prac należało wykonać ręcznie, osobiście, przed przystąpieniem do produkcji włóczki. Po ostrzyżeniu owcy wełnę należało posegregować wedle gatunku, wstępnie przeprać, wysuszyć, a następnie wyprać jeszcze raz lub od razu przeznaczyć do przygotowania materiału do przędzenia. Można do tego celu użyć specjalnych grzebieni lub grępli. Niektóre czesanki są łatwiejsze w dalszej współpracy niż inne: materiał musi być równej grubości (dobry jest np. grubości o 25 do 30 mikronów) i długości, najlepsze jest długie runo, z którego przędza mniej się rwie. Dobra wełna do produkcji takiej czesanki pochodzi z ras Suffolk czy Texel i z owiec czarnogłówek. Wełna czesankowa dla początkujących nie kosztuje dużo – około kilkanaście złotych za 100g idealnej czesanki. Jest to doskonały punkt wyjścia dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z przędzeniem. Osoby bardziej doświadczone mogą sięgnąć po czesanki z innych gatunków owiec, a także po czesanki roślinne czy mieszane. Do kupienia są między innymi czesanki z róży, bananów, pokrzywy czy mleka, a także bawełniane i lniane. Nie zapominajmy także o jedwabiach. Jednym z najbardziej wymagających typów czesanek są te z włókien mieszanych, łączące w sobie włókna roślinne i zwierzęce. Przędza z nich pozwala na stworzenie pięknych ubrań, jednak trudno jest uprząść równą, mocną nitkę ze względu na nierównej grubości i długości materiał wyjściowy. Taka przędza raczej nie nadaje się na osnowę tkacką.

Uprzędzenie odpowiedniej ilości wełny na sweter czy szal robione na drutach albo tkaną chustę zajmuje dużo czasu. Dobra prządka na zwykłym kołowrotku uprzędzie około stu metrów na godzinę, a na elektryczny nawet dwa razy tyle, jednak do wielu projektów potrzebna jest włóczka podwójna, a nie pojedyncza, co oznacza konieczność przygotowania dwa razy takiej ilości włóczki z naszej czesanki. Jest to żmudna praca, jednak jest z całą pewnością warta włożonego w nią przez nas wkładu.