Podpieranie skarp wykopów jest wymuszone przez przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. Skarpa niezabezpieczona może bowiem w każdej chwili się zsunąć. Jest tak, ponieważ każdy grunt posiada cechę, którą nazywamy kątem tarcia wewnętrznego. To właśnie ona ma wpływ na to, jak duży będzie klin odłamu zsuwającego się zbocza. Oczywiście każdy wykonawca chce uniknąć sytuacji niebezpiecznych, dlatego, gdy zajdzie konieczność, chętnie korzystają oni z gotowych systemów wsporczych, zabezpieczających skarpy wykopów.

Używane szalunki do wykopów

wytrzymałe szalunki do wykopów używaneChyba najbardziej rozpowszechnionym systemem zabezpieczeń skarp wykopów są szalunki typu BOX. Dostępne są w kilku konfiguracjach, w zależności od głębokości wykopów, ich szerokości, czy nawet szczelności, jaką musi osiągnąć tymczasowa konstrukcja. Dużym zainteresowaniem firm budowlanych cieszą się wytrzymałe szalunki do wykopów używane typu MINI BOX. Umożliwiają one zabezpieczenie skarp do 3 metrów wysokości. W takiej sytuacji szerokość w świetle między dwoma płytami zabezpieczającymi przeciwległe skarpy wykopu wynosi około 1,2 metra. Takie parametry sprawiają, że system doskonale sprawdza się podczas realizacji prac liniowych, w których wykonuje się elementy infrastruktury technicznej związanej z układaniem instalacji. Niestety w niektórych przypadkach potrzebna jest większa szerokość wykopów, np. w sytuacji, kiedy montaż obejmuje studzienki kanalizacyjne lub wodomierzowe. W takiej sytuacji szalunki typu BOX zastąpić może komora KD lub system SDR. Tworzą one znacznie większą przestrzeń roboczą dla pracowników. Ich konstrukcja zwykle obejmuje więcej elementów, aby zapewnić odpowiednią stateczność zboczy. Tego rodzaju rozwiązania doskonale sprawdzają się także w innych sytuacjach. Można je wykorzystywać podczas wykonywania studni lub szybów windowych. Oczywiście mało która firma dysponuje takimi rozwiązaniami na własność. W razie potrzeby można jednak skorzystać z oferty przedsiębiorstw zajmujących się wynajmem używanych systemów do zabezpieczeń wykopów o różnej głębokości.

Dawniej do zabezpieczania skarp wykopów stosowano drewniane deski oraz okrąglaki, które pełniły funkcję słupków i rozpór. Niestety rozwiązanie to miało wiele wad. Jego montaż trwał bardzo długo, a drewno narażone na działanie wilgoci traciło swoje właściwości, przez co po dłuższym czasie nadawało się do wyrzucenia. Nowoczesne szalunki są znacznie bardziej bezpieczne i ekologiczne, a ich montaż nie zajmuje zbyt dużo czasu. Właśnie dlatego zostały docenione przez wiele firm budowlanych.