Kiedy planujemy budowę domu lub remont musimy wziąć pod uwagę zakup wszystkich materiałów budowlanych i narzędzi niezbędnych do wykonania prac. W budownictwie od lat stawia się na te same, sprawdzone rozwiązania, które przez lata jedynie się ulepsza. Jednym z narzędzi, które wykazują się sprawdzonym działaniem, są kołki rozporowe.

Jakie są rodzaje kołków rozporowych?

kołki rozporowe marki fischerNiezależnie od tego rodzaju materiału budowlanego, z jakiego została wykonana nasza ściana, można zastosować specjalne kołki rozporowe. Dzięki nim możemy zamocować różne elementy bez potrzeby naruszania struktury ściany. Wystarczy tylko wykonać niewielki otwór w ścianie, a do środka wstawić kołek, który dzięki swojej strukturze spowoduje rozprężenie wolnej przestrzeni w obrębie otworu. Rozparcie przestrzeni w ścianie pozwala na lepszą stabilność kołka w ścianie. Kołki rozporowe są niezwykle popularne, a jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek kołków są kołki rozporowe marki fischer. Kołki rozporowe występują w różnych modelach, a odpowiedni typ kołka dobiera się do rodzaju ściany i do grubości wiertła w naszej wiertarce. Dla łatwiejszego oznaczenia kołków mają one różne kolory kołnierza. Takie rozróżnienie pozwala na szybki wybór w sklepie tego najodpowiedniejszego kołka. Na przykład kołki rozporowe z żółtym kołnierzem posiadają średnice wielkości 5 mm i stosuje się je do montowania niewielkich elementów w cienkich ścianach. Największe i najbardziej odporne na obciążenia mechaniczne posiadają kołki rozporowe w kolorze niebieskim. Posiadają one średnice wielkości 8 mm. Wybór odpowiedniego kołka należy także uzależnić od rodzaju przedmiotu, który chcemy zamocować – szczegołnie ważny tutaj jest jego ciężar. Niebagatelny przy wyborze jest także typ podłoża. Inny zastosujemy do mocowania elementów na ścianie wykonanej z płyty gipsowej, innych do mocowań na ścianie ceglanej, a jeszcze inny do elementów takich jak aluminiowe ramy okienne. Musimy także ich średnicę dopasować do szerokości wkrętu, jaki stosujemy w wiertarce. Są na rynku dostępne także kołki, które są ognioodporne, które stosuje się w budowie obiektów budowlanych, które narażone są na wysokie temperatury.

Kołki rozporowe fischer posiadają różne kolory kołnierza, dzięki czemu łatwiej wybrać odpowiedni kołek do konkretnych prac budowlanych. Kołki dobieramy zależnie od przedmiotu, który chcemy zamocować, jak i od rodzaju podłoża budowlanego. Są one jednak na tyle uniwersalne, że bez problemu dostaniemy kołki odpowiednie do każdego rodzaju podłoża.

Kategorie: Remonty