Altany ogrodowe to bardzo szeroka grupa konstrukcji. Można wyobrazić sobie wiele obiektów, które przypiszemy do tej grupy. Generalnie altana to zadaszona konstrukcja znajdująca się na terenie parku, ogrodu lub posesji służąca celom rekreacyjnym i użytkowym. Można ją wybudować samemu lub kupić gotowe elementy i poskładać je na miejscu budując całą konstrukcję. Obojętnie jaką metodę wybierzemy powstanie na pewno coś co się nam przyda zarówno w sensie praktycznym jak i rekreacyjnym.

Zamknięta altana z drewna

zamknięte altany z drewnaAltanki ogrodowe to bardzo modna konstrukcja zwłaszcza w ogrodach domowych, gdzie wiedzie prym. Oczywiście można ją także spotkać w parkach, gdzie służy jako dobre miejsce na odpoczynek i schowanie się przed słońcem. W ogrodzie oprócz funkcji rekreacyjnych altanka może być także rodzajem schowku. Najczęściej w tej formie występują zamknięte altany z drewna, które służą do przechowywania na przykład narzędzi ogrodowych lub kosiarek do trawy. Są z reguły zamykane na skobel i kłódkę, żeby chronić jej zawartość. Nie są to konstrukcję duże, gdyż w większości przypadków wystarczą podstawowe wielkości. Oczywiście nie ma ograniczeń co do jej wielkości i każdy może budować altanę o wielkości jaka jest dla niego odpowiednia. Jeśli mamy smykałkę majsterkowicza, to budowa altany może nas wciągnąć na tyle, że będziemy chcieli stale ją rozbudowywać. W ekstremalnych przypadkach widziałem altany, które pełniły rolę pokoju rekreacyjnego w ogrodzie z pełnym , komfortowym wyposażeniem. Altana może mieć przecież drzwi, przegrody, okna i tarasy. Niekiedy ciężko ją odróżnić od domków rekreacyjnych nad morzem. Oprócz altan zamkniętych występują także altany otwarte, które służą głównie do celów rekreacyjnych, mianowicie takich, gdzie można w nich umieścić na przykład ławkę i stoliki i zjeść posiłek w ogrodzie lub porozmawiać ze znajomymi. W parkach altany często są podstawą scen, gdzie odbywają się niewielkie, kameralne koncerty w plenerze. Zadaszenie altany zapewnia dobrą ochronę przed słońcem dla orkiestry i umożliwia im długi występ.

Altany z drewna to najczęściej występujący rodzaj tej konstrukcji. Innym materiałem do budowy altany może być na przykład stal, jednak drewno dużo lepiej komponuje się do krajobrazu, z jakim najczęściej stoją altanki. Dodatkowo da się je pomalować na wiele rodzajów kolorów, najczęściej wybiera się w tym celu odmiany kolorów drewna i materiałów drewnopochodnych, ale nie ma na to reguły. Trzeba pamiętać, że drewno zawsze będzie dobrze komponować się z zielenią parków i ogrodów, gdyż występuje tam także naturalnie.

Kategorie: Dom i Ogród