Każdego dobrego chrześcijanina mogą czasami nachodzić wątpliwości. To naturalne, że w świecie, w którym nauka rozwija się w zatrważającym tempie, będziemy mieli problem ze skonfrontowaniem nauk Chrystusa z tym, co głoszą naukowcy. Wielu ludzi nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, jaka jest istota wiary. „Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli”. Wiara i wiedza, to dwie różne kwestie. Gdybyśmy wiedzieli o istnieniu Boga, nie moglibyśmy w niego wierzyć. Powinniśmy więc z pewnością mówić o osobowym absolucie jakim jest wyznawany przez nas Stwórca. Warto poczytać wybranych filozofów, żeby zrozumieć te skomplikowane kwestie.

Nowoczesne książki tłumaczą czym jest prawdziwa wiara

książki religijne - nowościWiara jest wielką tajemnicą. Bardzo trudno jest zrozumieć istotę Boga i chociaż wielu próbowało, nikomu dotąd się to nie udało. Jeśli chodzi o książki religijne – nowości wyjaśniające filozofię Kartezjusza czy Spinozy naprawdę warto poczytać. Ci filozofowie próbowali wyjaśniać w rozumowy sposób istotę Boga i wbrew powszechnie panującej opinii, to Spinoza był bliższy zrozumienia absolutu. Jego podstawowym błędem jednak była zbytnia wiara w logiczne poznanie, podczas gdy syntetyczne a priori nie istnieje, jak wyjaśnia Wittgenstein. Na przełomie osiemnastego i dziewiętnastego wieku, Jacobi tłumaczył, że Baruch Spinoza nie jest ateistą, chociaż jego postulaty (panteistyczne) były zbyt śmiałe. On właśnie jako jeden z niewielu w tamtych czasach starał się jednocześnie skłonić ludzi, do poznawania Boga poprzez wiarę, a nie rozum. Można o tym poczytać w najnowszych książkach dotyczących religii. Dzięki nim będziemy mieli lepsze pojecie na temat tego, jak kształtowała się myśl ludzka na przestrzeni wieków i poznamy najważniejszych przedstawicieli chrześcijańskiej filozofii. W nowoczesnej literaturze religijnej na pewno zostaną nam przybliżone postaci największych ojców Kościoła, takich jak święty Augustyn, święty Tomasz z Akwinu czy Bernard z Clairvaux. Takie teksty skłonią nas do refleksji, dzięki czemu będziemy mogli świadomie wyznawać Chrystusa, ale jednocześnie będziemy wiedzieli, że jego poznanie powinno być przede wszystkim kerygmatyczne. Logika czy nauka nie mają tutaj nic do rzeczy.

Próby poznania całego otaczającego nas świata w sposób rozumowy, po prostu zawodzą. Nie można logicznie tłumaczyć całego dzieła stworzenia, gdy samemu jest się prochem tej ziemi. Powinniśmy wierzyć w dogmaty Kościoła, a nie starać się tłumaczyć na siłę symboliczne figury, które możemy znaleźć w Biblii. Jako ludzie, nie jesteśmy po prostu wystarczająco mądrzy, by zajmować się całkowitym poznaniem. Przecież gdyby Pan chciał, byśmy za życia sięgnęli nieba, nie zburzyłby wieży Babel. To akurat jest jasne.

 

Kategorie: Świat