Cegły zazwyczaj robi się hurtowo, aby wykonać ich najwięcej. To zmniejsza ich cenę oraz pozwala uzyskać większą sprzedaż. Są jednak takie, które formuje się ręcznie. Mogą to być doskonałe cegły ozdobne. ich jakość jest bardzo wysoka, ponieważ zajmuje się nimi człowiek, który potrafi ocenić, czy dana cegła jest dobra. Czasami na powierzchni cegły robi się wzory, które mają jakieś symboliczne znaczenie, na przykład religijne. Po co? O tym właśnie Ci teraz opowiem. To bardzo ciekawe.
Sens kupowania ręcznie formowanych cegieł
Takie cegły są bardzo dobre z wielu powodów. Na pewno sprawdzą się jako ozdoba, zarówno w domu, jak i na zewnątrz. W zależności od tego, jaki typ cegły kupisz. Jednak cegły ręcznie formowane mogą mieć znaczenie symboliczne o tematyce religijnej. Osoby wierzące podczas budowy domu chcą wmurować jedną cegiełkę z krzyżem lub cytatem świętego. Ma to służyć jako ochrona domu. Dlatego są ludzie, którzy ręcznie formują takie cegły i je dodatkowo zdobią. Szczególnie w Częstochowie jest to bardzo popularne. Innym celem kupowania takich cegieł jest po prostu oryginalność. Są ludzie, którzy wykorzystują je na przykład na budowę pół-ścianek oraz ścianek działowych. Jeżeli cegły są zdobione, a dodatkowo ręcznie formowane, można je spokojnie zostawić bez dodatkowej zabudowy. Często ręcznie formuje się cegły kominowe. Są one dużo mniejsze i muszą być bardziej zbite. Dlaczego? Żeby długotrwały kontakt z dymem, a jednocześnie zimnym powietrzem nie osłabił ich wytrzymałości. Podczas takiego procesu produkcyjnego osoba zajmująca się formowaniem jest także kontrolerem jakości. Czy cena cegieł jest wyższa? Wiadomo, że każda manufaktura ma nieznacznie podniesiony poziom cen, ponieważ każdy produkt jest wykonany staranniej. Nie ma sensu zwracać uwagi na wyższe ceny, ponieważ liczy się świetna jakość. Są cegielnie, które do każdej cegły podchodzą ze sztuką. Nie dziwię sie nikomu, kto nie chce zabudować cegieł, ani zasłonić gładzią szpachlową. Są niesamowicie piękne.
Jak widać, nawet ze zwykłej cegły można zrobić coś niepowtarzalnego. Ręczne formowanie cegieł to nie jest nic dziwnego. Chyba w każdym regionie Polski jest ktoś, kto tym się zajmuje. Ja pochodzę z Podkarpacia. W Bieszczadach wiele osób robi takie cegły z wizerunkami świętych, a następnie sprzedaje je turystom. Podczas budowy domu jest to dla nich swego rodzaju talizman. Osoba wierząca czuje się lepiej gdy wie, że podczas budowy wmurowano właśnie taką cegłę. Robi się tak od wielu dekad, więc jest to już ludowy zwyczaj.