Przed przystąpieniem do usuwania zarysowań z lakieru samochodowego, należy zadbać o jego poprawne przygotowanie do tego zabiegu. Wymaga ono odpowiedniego czyszczenia karoserii, kupna niezbędnego sprzętu i środków pielęgnacyjnych, zabezpieczenia elementów wykonanych z tworzyw, a także wyrównywanie powierzchni. Użycie w tym celu właściwych substancji i narzędzi gwarantuje poprawny przebieg polerowania. To natomiast może zapewnić efekt lustrzanej powierzchni lakieru, nawet na kilka lat, co zwiększa estetykę pojazdu. Efekt ten jest wysoce pożądany zwłaszcza podczas prób sprzedaży.

Etapy procesu polerowania

pasty polerskieBardzo ważnym, początkowym krokiem, do jakiego należy przystąpić przed polerowaniem, jest dokładne oczyszczenie lakieru. Nie należy jednak w tym celu korzystać z myjni automatycznych, które w głównej mierze powodują powstawanie nowych rys na powierzchni karoserii. Zamiast tego warto użyć aktywnej piany, która rozmiękcza zanieczyszczenia i może być spłukana tylko przy pomocy wody. Następnie należy zaopatrzyć się w pasty polerskie i wykończeniowe, a także specjalistyczną maszynę z wymiennymi końcówkami i drobnoziarnisty papier ścierny. Trzeba przy tym zwrócić szczególną uwagę na jakość past polerskich, wybierając jedynie takie polecane przez profesjonalistów. Następnie przy pomocy drobnoziarnistego papieru ściernego, należy wyrównać wszystkie głębsze zarysowania na lakierze lub tak zwaną skórkę pomarańczową, która jest wynikiem nieprawidłowego pokrycia nim karoserii. Następnie za pomocą nakładanej na miękką końcówkę maszyny pasty polerskiej, przystępuje się do głównego etapu. Odpowiednio dobrana substancja zapewni równomierne rozprowadzanie na powierzchni karoserii, przy zachowaniu doskonałych właściwości polerskich. Po dokładnym wypolerowaniu wszystkich elementów lakierowanych, należy oczyścić je z resztek pasty i przystąpić do nakładania past wykańczających. Usuwają one ślady polerowania i gwarantują uzyskanie wysokiego połysku. Poprawne przeprowadzenie całego procesu, pozwala na uzyskanie wieloletniego efektu.

Polerowanie to jeden z samochodowych zabiegów pielęgnacyjnych, którego celem jest podniesienie wizualnej estetyki pojazdu. Można usunąć dzięki niemu powstałe w trakcie użytkowania zarysowania lakieru i uzyskać efekt wysokiego połysku. Należy przy tym pamiętać o prawidłowym wykonaniu wszystkich etapów, od czyszczenia, po nakładanie past wykańczających. Wybór pasty polerskiej powinien natomiast przebiegać z uwzględnieniem opinii specjalistów i zakończyć się kupnem produktu jak najwyższej jakości.