Czarna porzeczka nie zawsze nam smakuje. Cierpki smak owoców odstręcza od ich spożywania w stanie surowym. Przetwory z czarnej porzeczki, bogate w witaminę C, pektyny, kwasy, sole mineralne i cukry, wzmacniają odporność organizmu na infekcje, wpływają na obniżenie ciśnienia krwi i łagodzą wiele dolegliwości. Wspaniale smakują domowe wypieki, naleśniki i napoje – z dodatkiem konfitur porzeczkowych, dżemów, soków i marmolad.
Jak przygotować konfiturę z czarnej porzeczki?
Potrzebujemy jedynie zdrowych owoców oraz wody i cukru. Na 1 kg owoców stosujemy 1- 2 kg cukru, który jest naturalnym konserwantem. Tak właśnie robi się konfitury z czarnej porzeczki. Przyda się również szeroki i niewysoki garnek do smażenia aromatycznych konfitur. Gotowy wyrób będziemy przelewać do wyparzonych niewielkich słoiczków. Marmolada oraz dżem z czarnej porzeczki pozwolą na urozmaicenie jesienno-zimowych przepisów i wzbogacenie potraw o produkty pełne witamin. Są smacznym dodatkiem do naleśników. Najczęściej konfiturę trzeba gotować przez około 40 minut, po czym odstawia się ją, aż wystygnie i stężeje, a po paru godzinach doprowadza się jeszcze raz do wrzenia i wtedy nakłada się do słoiczków. Im bardziej gęstą konsystencję chcesz uzyskać, tym więcej razy trzeba konfiturę zagotowywać lub przesmażać. Często rozpoczynamy dzień, jedząc kanapki z dżemem, zapewniając sobie w ten sposób dawkę energii na cały poranek. Marmolada wykorzystywana bywa do wypieków, sprawdza się jako nadzienie rogalików i pączków. Czarna porzeczka to bomba witaminowa i eliksir młodości w jednym. Słodka konfitura z czarnej porzeczki to zdrowy przysmak: nie musisz dodawać dużo cukru. Tradycyjnie najważniejsze jest leżakowanie konfitury. Spożywając czarną porzeczkę regularnie oczyszczamy nasz organizm, ułatwia ona bowiem przemianę materii, wspomaga leczenie wątroby i nerek oraz powstrzymuje rozwój bakterii, wirusów i grzybów. Picie soku z czarnej porzeczki zalecane jest w okresie wzmożonej liczby zachorowań na grypę czy przy innych infekcjach wirusowych. Ponadto czarna porzeczka polecana jest osobom podatnym na stres czy po kuracji antybiotykowej, gdy organizm jest wyjałowiony.
Do najpopularniejszych należą konfitury. Latem przygotowane, zimą smakują najlepiej. Tym bardziej, że łatwo wykonać taką konfiturę. Oto przykładowy przepis: do półtora litra świeżych czarnych porzeczek (bez szypułek) dodajemy pół kilograma cukru. Wszystko dokładnie, ale delikatnie mieszamy. Podsmażamy na dużym ogniu, cały czas mieszając. Zbyt duże owoce, jeśli same się „nie rozpłynęły”, rozdrabniamy widelcem. Składniki gotujemy przez dwie godziny. Nakładamy do małych słoiczków i mocno zakręcamy, żeby się zawekowały.